Çiftçilere 845 milyon YTL değerinde destek verilecek

Çiftçilere 845 milyon YTL değerinde destek verilecek.18467
  • Giriş : 12.03.2008 / 16:57:00
  • Güncelleme : 12.03.2008 / 17:28:24

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, çiftçilere Mart ayında mazot ve gübre desteği yapılacağını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bakan Eker, bazı kişilerin buğdaydaki az miktardaki eksiği fırsata dönüştürüp aşırı kar etmeyi planladığına dikkat çekerek, "Biz bu durumu 3-5 fırsatçının eline bırakacak değiliz" dedi.

KTO-TÜYAP Uluslararası Fuar Merkezi'nde düzenlenen Tarım, Hayvancılık, Tavukçuluk ve Süt Endüstrisi Fuarı'nın açılışında konuşan Bakan Eker, teknolojiyle çiftçiyi buluşturan kapsamlı bir fuarın tarım sektöründe özel bir yere sahip Konya'da düzenlenmesinin büyük önem taşıdığını bildirdi.

Tarımın sanılanın aksine her geçen yıl stratejik değeri yükselen, önemi artan bir sektör olduğunun altını çizen Eker, insanlık tarihi boyunca farklı sektörlerin belirli dönemlerde öne çıktığını, ancak tarım sektörünün her zaman önemini koruduğunu dile getirdi.

Eker, geçen yıl Akdeniz havzası başta olmak üzere Avrupa'nın da içinde olduğu dünyanın birçok bölgesinde kuraklık yaşandığını hatırlattı.

Ayrıca, dünyada son beş yılda petrol fiyatlarının aşırı yükseldiğini bildiren Eker, petrol fiyatlarının 25 dolardan 100 dolara çıkmasının tarım sektörünü olumsuz etkilediğini anlattı. Dünyada refah seviyesinin yükselmesine bağlı olarak tüketim alışkanlıklarının değiştiğini dile getiren Bakan Eker, şunları kaydetti:

"Örneğin hububat yerine pirinç tüketen Hindistan ve Çin, zenginleşmeyle birlikte buğdaya yöneldi. Tüm bu etkenler buğdaya olan talebi artırdı. Artık enerji ihtiyacı için bile buğdaya gidiliyor. İnsanlar bindikleri otomobilin, traktörün ihtiyaç duyduğu yakıtı da tarımdan elde ediyor. Son yıllarda biyoetanol ve biyodizeller üretilmeye başlandı. ABD, enerji için milyonlarca tonluk üretim yapıyor.''

"ÇİFTÇİNİN REKABET GÜCÜNÜ ARTIRMAK İÇİN TARIMSAL DESTEKLERİ ARTIRDIK"

Dünyadaki bu gelişmeleri göz önünde bulundurarak çiftçinin rekabet gücünü artırmak için tarımsal destekleri artırdıklarını söyleyen Eker, iktidara geldikleri günden bu yana çiftçiye önemli miktarda destek sağladıklarına işaret etti.

Eker, tarıma destek sağlamak için Kırsal Kalkınma Projesi, Meyve Bahçelerinin Yenilenmesi Projesi, Sertifikalı Tohumluk Projesi, Modern Sulama Projeleri gibi birçok projeyi hayata geçirdiklerini anlattı.

Kendi dönemlerinde 2008 yılına kadar bin 132 tarımsal kalkınma kooperatifinin desteklendiğini aktaran Eker, önceki dönemlerle karşılaştırıldığında kendi desteklerinin 4 kat daha fazla olduğunu vurguladı.

Bu yılki desteklerin bir kısmını Mart ayı içinde ödemeye başladıklarını anımsatan Eker, ''Bu ay içinde 1 milyar 850 milyon YTL ödeme yapılacak. 450 milyon YTL'sini Mart ayının ilk haftasında dağıttık. İkinci haftada 545 milyon YTL ödüyoruz. Bu ödemelerin içinde hayvancılık destekleri ve diğer destekler bulunuyor. Mart ayının 3. haftasında 845 milyon YTL tutarında mazot ve gübre desteği vereceğiz'' bilgisini verdi.

"BAZI KİŞİLER BUĞDAYDAKİ AZ MİKTARDAKİ EKSİĞİ FIRSATA DÖNÜŞTÜRÜP AŞIRI KAR ETMEYİ PLANLIYOR"

Konuşmasının sonunda ekmek zammına da değinen Eker, bazı kişilerin buğdaydaki az miktardaki eksiği fırsata dönüştürüp aşırı kar etmeyi planladığını söyledi. "Biz bu durumu 3-5 fırsatçının eline bırakacak değiliz" diyen Eker, gerekli önlemleri aldıklarını açıkladı. Vatandaşların endişelenmemesini isteyen Tarım Bakanı, "Kimse ekmeğe bahane olarak buğdayı göstermesin'' uyarısında bulundu.

TOBB Başkan Yardımcısı ve Konya Ticaret Odası Başkanı Hüseyin Üzülmez de yeni ekmek tebliğinin çıkarılmasından dolayı Bakan Eker'e teşekkür etti. Türkiye'nin en kaliteli buğdayını yetiştiren ilinin Konya olduğunu dile getiren Üzülmez, ''Türkiye'nin en kötü ekmeğini Konya tüketiyordu. Çıkarılan tebliğ sayesinde Konyalı artık kaliteli ekmek tüketecek'' değerlendirmesinde bulundu.

Ekmeğin kaliteli ve sağlıklı olması için en az 400 gram üretilmesi gerektiğine işaret eden Üzülmez, ''300 gramın altından üretilen ekmekte, mutlaka katkı maddesi kullanılır ve sağlıklı değildir'' ifadesini kullandı.

Programa, Konya Valisi Vali Osman Aydın, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, MHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Bal ve çok sayıda çiftçi katıldı.

Fuarda, 3 ayrı salonda gübreleme, tohumlama makineleri, traktörler, pamuk toplama makineleri, pancar sökme makineleri, damla sulama sistemleri, ekim ve hasat makineleri, zirai ilaçlar, yağlı tohumlar gibi birçok ürün sergileniyor.

25 ülkeden 305 firma ve firma temsilcisinin katılımıyla açılan fuarı yurt içinden Anadolu'nun her bölgesinden otobüslerle getirilen on binlerce ziyaretçinin gezmesi bekleniyor. Ayrıca fuar, Gürcistan, İran, Ermenistan, Türkmenistan, Kazakistan, Kırgızistan, Azerbaycan, Ukrayna, Makedonya ve Bosna Hersek'den gelen alım heyetlerine de ev sahipliği yapıyor.

16 Mart'a kadar açık kalacak fuar, ilk gün ziyaretçilerin büyük ilgisiyle karşılaştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious