Çiftçilere kuraklık desteği

  • Giriş : 06.08.2007 / 11:58:00

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker'den, çiftçilerin yüzünü güldürecek bir destek geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, 40 ilde kuraklıktan etkilenen çiftçilere, başvuruların değerlendirilerek yardım edildiğini, başvuru süresinin dolmasına rağmen yeniden bir değerlendirme yapılabileceğini söyledi.

Adapazarı Öğretmenevi'nde yapılan amcasının torununun düğününe katılan Bakan Mehdi Eker, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Eker, kuraklıktan etkilenen çiftçilere verilen destekle ilgili müracat süresinin uzatılmasını gerektiren bir durumun oluşmadığını, tekrar etkilenme gibi bir durumun söz konusu olması halinde durumun değerlendirileceğini belirterek şunları söyledi:
“Kuraklıktan etkilenen çiftçilerle ilgili çalışma yaptık. 4 Temmuz’da bir hükümet kararnamesi yayımlandı. Bakanlık kararına göre özellikle hububat üreticileri mağdur olmuşlarsa ve ekilişleri il itibariyle yüzde 3 ve daha fazla zarar görmüşlerse biz bunların 1 yıl borçlarını Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri’ne olan borçlarını erteledik. İkinci olarak yine hububat ekicilerinin zarar gördüğü yerlerde buğdayda dekar başına 15 YTL, arpa için 12 YTL, fiğ gibi yem bitkileri için de 20 YTL olmak üzere bir kuraklık desteği ödeniyor. Bunun için müracat süresi 31 Temmuz’a kadardı. Bu tarihte müracat süreleri doldu. Türkiye’de 40 ilde daha önce kuraklıktan zarar gördüğü tespit edilen yerlerde bu uygulanıyor. Vatandaş ve çiftçiler yaptıkları müracat sonunda hasar tespit komisyonları hasarları tespit ediyor. Daha sonra belirlenen miktarda kendilerine yardım yapılacak.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious