Çiftçilere mazot ve elektrik vergisinde indirim müjdesi

Çiftçilere mazot ve elektrik vergisinde indirim müjdesi.16340
  • Giriş : 11.05.2008 / 22:07:00
  • Güncelleme : 11.05.2008 / 21:57:17

TTKKMB Genel Müdürü Yıldırım, gübre ve elektrikte KDV, mazotta ise ÖTV indirimi talebinde bulunacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği (TTKKMB) Genel Müdürü Bedrettin Yıldırım, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü dolayısıyla AA muhabirine yaptığı açıklamada, gübre ve elektrikte KDV ve mazotta ise ÖTV indirimi uygulanmasını istediklerini vurguladı. Hükümetin bu konuda çiftçinin yararına gözetecek çalışmalar yapacağına olan inançlarının tam olduğunu bildiren Yıldırım, şunları söyledi:

''Türk tarımının geldiği noktada çiftçilerin büyük payı var. Ekonomisi tarıma dayalı ülke nüfusumuzun büyük çoğunluğu, köylerde çiftçilik yaparak hayatını sürdürmektedir. Gerek ekonomik, gerekse küresel ısınmaya bağlı olarak değişen iklim koşulları anlamında çiftçilerimizin yaşama ve üretme şartları her geçen gün daha da zorlaşmaktadır. Özellikle çiftçi için önem taşıyan gübre ve mazot gibi tarımsal girdilerin fiyatlarının hızlı artışı da bu olumsuzluğu artırmaktadır. ''

Üretim yapabilmek için, sulamada kullanılan elektriğin maliyetinin yüksek oluşunun da zorlaştırıcı bir etken olduğunu söyleyen Yıldırım, ''Oysa Türkiye tarımı, verimlilik temelinde gelişmesi gereken bir sektördür. Bu hususlar dikkate alındığında, tarımın ayakta tutulması ve bu işi sürdüren çiftçilerin desteklenmesi zorunluluğu ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle gübre ve elektrikte KDV, mazotta ise ÖTV indirimi uygulaması istiyoruz. '' şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious