Çiftçinin elektrik borcu 218 milyon YTL

Çiftçinin elektrik borcu 218 milyon YTL .18467
  • Giriş : 25.11.2007 / 18:55:00

Nevşehir’de çiftçilerin tarımsal sulamadan kaynaklanan elektrik borcunun 218 milyon YTL’ye ulaştığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Meram Elektrik Dağıtım A.Ş. Müdürü Mehmet İnan Baykan, gazetecilere yaptığı açıklamada, çiftçinin tarımsal sulamadan kaynaklanan elektrik borcunun 9 yıldır kronik bir sorun haline geldiğini belirtti.
Sorunun çözümü için bütün iyi niyetli çalışmalarına rağmen başarılı sonuç alamadıklarını belirten Baykan, şunları söyledi:
"1990 ile 2007 yılları arasında tarımsal sulamadan kaynaklanan elektrik borcu olan çiftçilerin sayısı git gide büyüdü. Şu anda, 3 bin 46 tarımsal sulama abonesi çiftçinin faizi ile birlikte 218 milyon 463 bin YTL borcu bulunuyor. Bu rakam Nevşehir’i tarımsal sulamadan kaynaklanan alacaklar bakımından Şanlıurfa’dan sonra ikinci il haline getirdi. TEDAŞ Genel Müdürlüğünce alınan karar gereği, elektrik affının veya faizsiz uzun vadeye yayma gibi bir uygulamanın kesinlikle gündemde yok. Sadece yasal faizi ile 36 aya kadar taksitlendirme yapılabilecek. Ayrıca 2008 yılında borçlu olan çiftçilerin elektrikleri kesilecek. Mağdur duruma düşmemeleri için bugünden duyuruyoruz. 2008 yılında tarımsal sulamadan dolayı borcu olan çiftçiler ekim yapmasın."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious