Çiftçinin yeni gözdesi borsa

  • Giriş : 05.07.2007 / 08:30:00

Buğdaydaki rekolte düşüşü, Toprak Mahsülleri Ofisi fiyatlarının piyasa fiyatlarının altında kalmasına neden oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çiftçi buğdayını TMO’ya götürmek yerine, fiyatların 26 YTL daha yüksekte oluştuğu borsada satıyor

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), hububat hasadının neredeyse yarısına yaklaşılmasına rağmen 1 Haziran tarihinden bugüne kadar geçen bir ayı aşkın sürede çiftçiden sadece 47 bin 327 ton hububat satın alabildi. Çiftçinin Ofis’e getirdiği hububatın 34 bin 129 tonu ekmeklik buğday, 10 bin 514 tonu makarnalık buğday, 2 bin 684 tonu da arpadan oluşuyor. Buna göre Ofis, günde ortalama bin 464 ton hububatın alımını ancak yapıyor. Ofis’in emanet alım miktarı ise dün itibariyle 100 bin 628 ton oldu. Alım miktarı düşük kalınca TMO çok düşük bir kapasiteyle çalışmak durumunda kaldı.

GAZİANTEP TMO DEDİ

TMO’nun satın aldığı 47 bin ton hububatın en büyük bölümü 18 bin tonla Gaziantepli çiftçilerden geldi. Bu ili 7 bin tonla Batman, 4 bin tonla Şanlıurfa ve 3 bin tonla da Diyarbakır izledi. Buna karşılık, ürün borsalarının kurulu bulunduğu illerde TMO’ya satılan ürün miktarı yok denecek kadar düşük kaldı. Borsaya sahip illerden Edirne’den TMO’ya 330 ton, Türkiye’nin buğday ambarı Konya’dan 94 ton, Adana’dan 295 ton ve Ankara’dan (Polatlı borsası) 113 ton hububat satışı yapılırken yine borsanın iyi işlediği Eskişehir ve Çorum’dan TMO’ya hububat satan çiftçi olmadı.

NEDENİ YÜKSEK FİYAT

Çiftçiyi TMO’dan ziyade ürün borsalarına yönelten en önemli etken ise yüksek fiyat oldu. TMO Anadolu kırmızı sert buğdayı çiftçiden ton başına 425 YTL, beyaz yarı sert buğdayı da 390 YTL’ye satın alıyor. Oysa çiftçi aynı tür buğdaylarını ürün borsalarında sırasıyla 451 YTL ve 450 YTL’ye satıyor. Bu iki buğdaydaki ton başına 26 YTL ve 60 YTL’lik fiyat farkı çiftçiyi Ofis yerine borsaya yönlendiriyor. Geçen yıl TMO fiyatları örneğin kırmızı sert buğdayda 375 YTL/ ton düzeyindeyken borsa fiyatları 361 ila 371 YTL/ ton seviyesinde bulunuyordu.

DÜNYA STOKTAN YİYOR

Ürün borsalarıyla TMO arasındaki fiyatların giderek açılmasının nedeni ise dünya hububat üretimindeki düşüş oldu. Bu yıl dünya buğday üretiminin 621 milyon ton, tüketiminin ise 624 milyon ton olması bekleniyor. 3 milyon tonluk üretim-tüketim farkı 115 milyon tonluk dünya buğday stokundan karşılanacak. Stokların erimesi buğday fiyatlarını 230 dolar seviyesine kadar tırmandırdı.

40 iLDE KURAKLIK DESTEGi VERiLECEK

n Kuralıktan zarar gören çiftçilere destek verilmesini öngören Bakanlar Kurulu kararı, Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe gjrdi. Buna göre kuraklık nedeniyle 40 ilde (karar kapsamındaki ürünlerinin) yüzde 25 ve üzerinde zarar gördüğü belirlenen çiftçilere kuraklık desteği ödenecek. Çiftçilerin tarımsal kredi borçları, 1 yıl süre ile ertelenecek. Bu borçlara yüzde 7 faiz uygulanacak. Kuraklık desteğinden yararlanmak isteyen çiftçiler, 31 Temmuz 2007 tarihine kadar bakanlık il/ ilçe müdürlüklerine müracaat edecekler. Çiftçilerin tarımsal kredi borçları, 1 yıl süre ile ertelenecek. Çiftçiler, bugünden (dün) itibaren bir ay içerisinde kredi borçlarının ertelenmesi için borçlu bulundukları banka ve tarım kredi kooperatiflerine yazılı olarak müracaat edecekler. Düzenlemeyi değerlendiren Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar ise “Kuraklık kararnamesinin bütün ürünleri ve çiftçileri kapsayacak şekilde genişletilmesi gerektiğini” söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious