Çiftçiye destek ödemeleri bugün başladı

Çiftçiye destek ödemeleri bugün başladı.18467
  • Giriş : 28.03.2008 / 16:08:00

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, 845 milyon YTL'lik mazot ve gübre desteği ödemelerinin bugün başladığını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bakan Eker, Kayseri Valisi Mevlüt Bilici'yi ziyaretinde açıklamalarda bulundu, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Mazot ve gübre desteği ödemelerinin, tatil olmasına rağmen bankalarda yarın da devam edeceğini belirten Bakan Eker, şu bilgileri verdi:

''Mazot ve gübre desteği ödemeleri bugün başladı. Çiftçilerimize bugün 845 milyon YTL ödenmeye başlandı. Kayseri de 17,8 milyon YTL destek ödemesi alacak. Bu ödemeyle birlikte, 2008 yılında mart ayı sonu itibariyle çiftçimize ödediğimiz para 2,3 milyar YTL'ye ulaşacak. Bu para 3 ay içinde çiftçimize destek olarak ödediğimiz paradır. Nisan ayında da, 2007 yılına ait Doğrudan Gelir Desteği'nin ilk taksit ödemeleri yapılacak. Mayıs ayında yağlı tohum primleri ödenecek. Ağustos itibariyle de toplam desteklerimizin yaklaşık 5 milyar YTL'si ödenmiş olacak.''

Geçen yıl dünyada yaşanan kuraklık probleminin Türkiye'de de tarımsal üretimi olumsuz etkilediğini ifade eden Eker, bundan sonraki süreçte daha verimli tarımsal üretim gerçekleştirecek projeleri hayata geçireceklerini kaydetti.

Gazetecilerin, AK Parti'nin kapatılması istemiyle açılan davada, görevlendirilen raportörün, iddianameyle ilgili ön incelemesini tamamladığını hatırlatıp buna ilişkin görüşlerini sorması üzerine Bakan Eker, ''bu konuda hükümet ve partimizin sözcüleri gerekin söyler, biz yolumuza devam ediyoruz. Türkiye'ye hizmet yolunda milletin bize verdiği emaneti sıkı sıkıya tutarak, hizmete devam edeceğiz. Bizim için durmak yok, yola devam'' diye konuştu.

-BUĞDAY STOKLARI

'Buğday stoklarında bir sıkıntı olup olmadığının' sorulmaması üzerine, Türkiye'de 17,5 milyon ton buğday üretimi olduğunu, yem dahil toplam buğday ihtiyacının 18 milyon ton olduğunu bildiren Eker, bu konuda bir sıkıntı olmadığını kaydetti.

Eksik olan kısmın ise ithalat yolu ile karşılandığını, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin bu konuda gerekli bağlantıları yaptığını belirten Eker, ekmek fiyatlarına yapılan zamda da buğday fiyatlarının bahane edilemeyeceğini, buğdayın ekmek maliyetine ancak 1/5 etkisi olduğunu vurguladı.

Dünyada buğday fiyatları 2,5 kat artarken Türkiye'de yüzde 40 artış olduğunu hatırlatan Eker, bu nedenle Türkiye'de buğday konusunda ciddi sıkıntı bulunmadığını söyledi.

Canlı hayvan kaçakçılığı konusunda da yeni önlemler alınacağını belirten Eker, bundan sonra yakalanan kaçak hayvanların itlaf edileceğini, bundan başka çare kalmadığını ifade etti.

Hemen hemen her hafta sonunda bir ilde tarım ve hayvancılığın sorunlarını tespit edip çözüm üretebilmek amacıyla toplantılar yaptıklarını bildiren Eker, sanayi ve ticaret şehri olmasının yanı sıra önemli bir tarım ve hayvancılık merkezi olan Kayseri'de de bu amaçla toplantılar yapacaklarını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious