Çiftçiye mazot yardımı

  • Giriş : 02.02.2007 / 00:00:00

Erdoğan ’’Türk tarımını kalkındırmadan, Türkiye’yi kalkındıramayız. 2007 yılında da çiftçilerimize 492 milyon YTL’lık mazot desteği vereceğiz’’ dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

’’Benim çiftçi kardeşime yüzde 59 kredi faizi uygulanıyordu. Biz bunu yüzde 17,5’e düşürdük. Ayrıca, bazı tarımsal yatırım ve işletme kredileri faiz oranlarını yüzde 7 ile 13 aralığına düşürdük. Ham petrol fiyatlarında meydana gelen artışın üreticiye yansımasını önlemek için çiftçilerimize, 2003, 2004 ve 2005 yıllarında toplam 1 milyar 42 milyon YTL’lık, mazot desteğini çiftçilerimize dağıtmak suretiyle onları rahatlattık. Böylece üreticilerimize mazotu yüzde 40 ucuza kullanma imkanı sağladık. 2007 yılında da çiftçilerimize 492 milyon YTL’lık mazot desteği vereceğiz.Dünya piyasalarında yaşanan kimyevi gübre fiyatlarındaki artıştan çiftçimizin korunması amacıyla 2005 yılında 271 milyon YTL, 2007 yılında da 363 milyon YTL’lik kimyevi gübre desteği vereceğiz.’’

Başbakan Erdoğan, çiftçilere, gübre, mazot ve pirimle ilgili ödemelerin yarısını Nisan ayının, diğer yarısını da Haziran ayının ilk haftalarında ödeyeceklerini söyledi.

Tarım sektörünün 2004 ve 2005 yıllarında üst üste iki yıl büyüdüğüne işaret eden Erdoğan, 2006 yılında bu büyümenin sürdüğünden kimsenin şüphesi olmamasını gerektiğini ifade etti.

Tarım sektörünün Gayri Safi Milli Hasılaya katkısının 2002-2005 döneminde 28.1 milyar dolardan, 37.8 milyar dolara yükseldiğine dikkat çeken Erdoğan, bu katkının 2006 yılında 38 milyar dolar civarında olmasını beklediklerini söyledi.

KÖYDES ve BELDES projeleri ile köylerin, beldelerin alt yapı sorunlarını, çözdüklerini ve çözeceklerini belirten Erdoğan, ’’İş bilenin, kılıç kuşananın, hortumlar kesilirse işte rakamlar nereden nereye gidiyor ve nasıl ülkeye dağılıyor bunu çok net görmek mümkün’’ diye konuştu.Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ’’Bana göre, Türkiye sanayi ülkesi olmakla, tarım ülkesi olmak arasında bir tercih yapmak durumunda değildir’’ dedi.

Erdoğan, Atatürk Spor Salonu’nda gerçekleştirilen ’’Tarımsal Yayımı Geliştirme Projesi Tanıtım Toplantısı’’nda yaptığı konuşmada, bütün projelerinde Türkiye’nin her alandaki potansiyelini harekete geçirmeyi, imkan ve kaynaklarını en doğru biçimde kullanmayı amaç edindiklerini söyledi.

Erdoğan, şunları kaydetti:

’’Onun için tarımımızın da sanayimizin de gelişmesini aynı ölçüde önemsedik önemsiyoruz. Bana göre Türkiye sanayi ülkesi olmakla, tarım ülkesi olmak arasında bir tercih yapmak durumunda değildir. Türkiye hem sanayileşerek ekonomisini büyütecek hem de tarımsal gelişmesiyle kalkınmasını sürdürecek.’’

’’TECRÜBE VE BİLGİ BULUŞACAK’’

Projeye ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Erdoğan, ’’Bir tarafta bilgi, bir tarafta tecrübe var, bu proje tecrübe ile bilgiyi buluşturacak, bir araya getirecektir, onun için bu proje bereket kokuyor, neticeyi, tarımda sıçramayı gösteriyor’’ dedi.

Başbakan Erdoğan, daha önce söz verdikleri gibi projede yer alacak 2 bin 500 kişiyi sözleşmeli personel olarak işe aldıklarını belirtti.

Hükümet programında tarımı öncelikli sektör olarak değerlendirdiklerini anlatan Başbakan Erdoğan, ’’Türk tarımını kalkındırmadan, Türkiye’yi kalkındıramayız’’ anlayışıyla yola çıktıklarını söyledi.

4 yıl önce tarım sektöründe ’’sahipsizlik duygusunun hakim olduğunu’’ ifade eden Erdoğan, ’’Çiftçimiz borçlarını ödeyemediğinden, haciz ve hapis tehlikesiyle karşı karşıyaydı. Üretim yapmak için önemli girdileri alamıyordu, traktörünü satmak zorunda kalıyordu’’ diye konuştu.

Göreve geldikten sonra 809 bin üreticinin, 2.7 katrilyon liralık borcunun, 1.5 katrilyon liralık kısmını sildiklerini, geriye kalan borçların yanısıra 660 trilyon liralık elektrik borçlarını biriken faizi dikkate almadan ve ek faiz uygulamadan yeniden yapılandırdıklarını hatırlatan Başbakan Erdoğan, bazı tarımsal girdilerde KDV indirimine gittiklerini belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious