Çığ altındaki 2 kişiye 3. gün de ulaşılamadı

Çığ altındaki 2 kişiye 3. gün de ulaşılamadı .14662
  • Giriş : 01.02.2008 / 00:20:00

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde arızalanan içme suyu şebekesini tamir için giderken üzerine çığ düşen amca ve yeğenine askeri ve sivil birliklerin bütün aramalarına rağmen üçüncü gün de ulaşılamadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Hakkari'nin Yüksekova ilçesine bağlı Kadıköy'de salı günü arızalanan içme suyu şebekesini tamir için giden amca Aziz Fidan ve yeğeni Mehmet Fidan'ın üzerine çığ düşmüştü. Aynı gün içerisinde yoğun kar ve tipiye rağmen köy sakinleri kaybolan 2 kişiyi aramaya çıktı.

Köyden yaklaşık 500 metre uzaklıktaki dağlık alanda meydana gelen olayın ardından, köylüler, yoğun kar ve tipi nedeniyle yeterli çalışma yapamadı. Köylüler, bunun üzerine resmi makamlardan yardım istedi.

İlk etapta bölgeye İl Özel İdaresi ve Köy Hizmetleri'ne ait iş makineleri sevk edilerek yolların açılmasına çalışıldı. Ancak kalın kar tabakasından dolayı ilk gece köye ulaşılamazken, bölgede bulunan askeri birlikler bölgede güvenlik önlemleri ve çalışma başlattı. Olayın 2. gününde ise yapılan bütün arama ve taramalara rağmen çığ altındaki iki kişiye ulaşılamadı.

Olayın 3. gününde yoğun kar yağışına rağmen bölgeye Hakkari Vali Yardımcısı Orhan Balcı, Yüksekova Kaymakamı Mehmet Ünal, İl Özel İdare Genel Sekreteri Süleyman Kaya, İl Sivil Savunma Müdürü Osman Işık, askeri birlik ve kalabalık vatandaş grubu bölgeye intikal etti. Köy meydanında köylülerin karşıladığı Vali Yardımcısı Balcı, köylülerden aldıkları bilgilerin değerlendirilmesiyle çığ altındaki vatandaşlara ulaşmaya çalışacaklarını kaydetti.

Bölgeye Van Sivil Savunma arama ve kurtarma ekibinden profesyonel köpekli 10 kişi, Hakkari Sivil Savunma ekibinden de 6 kişi bölgeye gitti. Ekipler, sabah saatlerinde etkili olan kar yağışı altında olay yerine yaya olarak gitti. Özel İdare'ye bağlı dozer çığ bölgesine ulaşmaya çalıştı; ancak dağlık ve tehlikeli bölgeden dolayı dozer tahmin edilen olay bölgesine girmedi. Bölge yakınına kadar giden ekip ve vatandaşlardan oluşan kalabalık, çığ tehlikesi nedeniyle olayın meydana geldiği yere sokulmadı. Buraya güvenlik önlemlerini alan Sivil Savunma ekipleri girdi.

Sabah saatlerinden itibaren çeşitli araçlar ve özel kar şişleriyle bölgede yoğun çalışmalar yapan arama ve kurtarma ekipleri, çalışmalar sonuç vermeyince bölgeye dozerin sokulmasına karar verdi. Ancak kalın kar tabakası ve dağlık alandan dolayı dozer olay yerine ulaşamadı.

Bu arada, bölgede askeri birliklerin ağır silahları kullanmaları halinde çığ düşebileceği bildirildi; ancak bu işlemin en son kullanılacak yöntem olduğu bildirildi. Bölgeye gelen köpek de bölgede arama yaptı; ancak canlıya rastlamadı.

Öte yandan, olay yerine gelen Aziz ve Mehmet Fidan'ın çocukları çalışmaları izlerken fenalık geçirdi.

Köy sakinlerinden Abdullah Avcı, arkadaşlarının su şebekesini tamir için gittiklerinde çığ altında kaldıklarını; bölgede yetkililerin büyük yardımıyla arama kurtarma çalışmaları yaptıklarını söyledi. Avcı, köylü olarak daha önce arama yaptıklarını; ancak çığ tehlikesinden dolayı aramaya devam edemediklerini belirtti.

Akşam saatlerine kadar devam eden çalışmalar netice vermedi. Arama kurtarma çalışmalarına cuma günü devam edilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious