Çığ İngiltere'de de 3 can aldı

Çığ İngiltere'de de 3 can aldı.15415
  • Giriş : 26.01.2009 / 12:48:00

Türkiye'deki çığ felaketiyle aynı gün meydana gelen olayda dağcıların İskoçya'nın en tehlikeli dağı kabul ettiği Glencoe'deki Buachaille Etive Mor'da üç kişi çığ altında kalarak hayatını kaybetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türkiye'deki çığ felaketiyle aynı gün meydana gelen olayın ardından İskoçya'nın resmi Çığ Enformasyon Merkezi,bölgenin hala riskli olduğu uyarısı yapıldı.

Çığ altında kalan 61 yaşındaki Eamonn Murphy, 63 yaşındaki John Murphy ve 46 yaşındaki Brian Murray'ın dağdan kopan tonlarca karın altında yaşamlarını yitirdikleri bildirildi.

Hayatını kaybeden kişileri ezen kar kütlesinin saatte 75 mile yakın bir hızla düştüğüne dikkati çeken uzmanlar, çığın kazazedeleri 200 metre sürüklediğini kaydetti.

Kazada ölenlerin oluşturduğu grubun biraz gerisinde bulunan bir dağcının da çığdan buz baltasını kara saplayarak kıl payı kurtulduğu ve yardım ekiplerini cep telefonuyla arayarak, acil yardım istediği belirtildi.

İngiliz uzmanlar, çığ altında kalan kişilerin 15 dakika içinde kurtarılmamaları halinde hayatta kalma şanslarını hızla yitirdiklerine dikkati çekiyor.

İngiliz uzmanlar dağların ve doğa sporlarının barındırdığı tehlikeler konusunda tedbirli olunması gereğine de işaret ederken, özellikle bazı dağlarda çığ riskinin daha yüksek olduğunu belirtiyor.

Bu arada olayı duyuran İngiliz basını, aynı sayfalarında Zigana'da yaşanan ve 10 kişinin yaşamına malolan çığ felaketi ve Alp dağlarındaki 5 kişinin öldüğü çığ kazasına da geniş yer verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*