Çığ ortasında mahsur kalan 33 kişiden 15'i kurtarıldı

Çığ ortasında mahsur kalan 33 kişiden 15'i kurtarıldı.41490
  • Giriş : 29.01.2008 / 11:50:00
  • Güncelleme : 29.01.2008 / 12:26:54

Beş ayrı bölgede yaşanan çığ düşmesi sebebiyle vatandaşlar mahsur kaldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yoğun kar yağışının etkili olduğu Tunceli-Pülümür Karayolu'na çığ düştü.

33 KİŞİ MAHSUR KALDI, 15'İ KURTARILDI

Tunceli-Pümülür karayolunda aralarında karayolları, belediye görevlileri ve vatandaşlardan oluşan 18 kişiye ulaşmak için ekiplerin çalışmaları sürüyor. Tunceli-Ovacık karayoluna da çığ düşmesi sonucu yolun 35 inci kilometresinde yol açma çalışmalarını sürdüren karayolları ve belediye ekipleri mahsur kald�ı. Bölgede yol açma çalışmalarını sürdüren karayolları ve belediye ekiplerine ait 2 kamyon, 1 kepçe, 1 cipten saatlerdir haber alınamıyor. Bölgede ekiplerle birlikte saatlerdir mahsur kalan toplam 18 kişinin kurtarılmasına çalışılıyor.

Sabah saat 06.0 sıralarında bölgeye giden Karayolları Tunceli 81'inci Şube Şefi Aydoğan Ergün ile makam şoförüyle irtibat kesildi. Pülümür'den Tunceli'ye dün gece özel otomobille seyahat eden ve içinde 5 kişi olduğu belirtilen bir otomobilden de hiç bir haber alınamadı.

Tunceli - Pümülür karayolunda aralarında karayolları, belediye görevlileriyle ve sivil toplam 18 kişiye ulaşmak için ekiplerin çalışmaları sürdürülüyor.

15 KİŞİ DÜN GECE KURTARILDI

Yoğun kar yağışının etkili olduğu Tunceli-Pülümür Karayolu'na çığ düştü. Beş ayrı bölgede yaşanan çığ düşmesi sebebiyle, içerisinde 15 yolcunun bulunduğu Can Tunceliler firmasına ait midibüs çığ ortasında mahsur kaldı.

Mahsur kalan yolcular. gece yapılan çalışmalar sonucu kurtarıldı. Yol açma ve mahsur kalanları kurtarma çalışmalarına katılan karayolları ekiplerinden bir greyder ve kepçenin kaybolduğu belirtildi. Bölgede 5 ayrı noktada çığ düştü, yol açma çalışmaları devam ediyor.

Edinilen bilgiye göre, saat 19.30 sıralarında Pülümür-Tunceli Karayolu'nun 22. kilometresi, Kırmızı Köprü mevkisi 5. Çığ Tünelleri bölgesinde etkili olan kar yağışı sebebiyle 5 ayrı noktaya çığ düştü.

Çığ esnasında, akşam saat 16.00'da 15 yolcusuyla birlikte Erzincan'dan Tunceli istikametine seyretmekte olan 23 EY 862 Kemal Bağaç yönetimindeki Can Tuncelililer firmasına ait midibüs, ayrı noktalara düşen çığ sebebiyle mahsur kaldı.

Aralarında biri hamile olmak üzere kadın ve çocukların da bulunduğu 15 yolcu gece yapılan kurtarma çalışmaları sonucu kurtarılarak Pülümür'e götürülerek burada belediyeye ait tesislere yerleştirildi.

İSTANBUL'DA KAR YAĞIŞI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekipleri, kar ve buzlanmaya karşı gece boyunca ana arterlerde 5 bin ton tuz ve 100 ton solüsyon kullandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi'nden (AKOM) alınan bilgilere göre, sabah saat 04.00 sıralarında başlayan kar yağışı, saat 06.00'da şiddetini artırdı. Kar yağışı, özellikle Anadolu yakasında etkili oldu.

Belediye ekipleri, kar ve buzlanmaya karşı 2 bin 49 personel ve 909 araçla gece boyunca ana arterlerde tuzlama ve solüsyon serpme çalışması yaptı. Bu amaçla 5 bin ton tuz ve 100 ton solüsyon kullanıldı.

Bu arada, sabah saat 07.00'den bu yana çoğu Anadolu yakasında olmak üzere 54 maddi hasarlı Trafik Kazası meydana geldi.

Kazalara, trafik ekipleri anında müdahale etti. Ancak araçların çekilmesi süresince kazaların olduğu yerlerde trafik sıkışıklığı yaşandı. Ayrıca, köprüler ve çevreyollarında rutin trafik sıkışıklığı görüldü.

AKOM yetkilileri, sürücülerin karlı zeminde hatalı araç kullanmaları ve lastiklerinin aşınmış olması nedeniyle kazaların meydana geldiğini bildirdiler.

MALATYA'DA 326 KÖY YOLU KARDAN KAPANDI

Malatya'da kar nedeniyle 326 köy yolu kapandı. Toplam 478 köyü bulunan Malatya'da kapanan 326 köy yolunun açılması için çalışmaların başlatıldığı bildirildi. 1 kar makinesi, 19 dozer, 23 greyder, 8 kepçe, 5 bıçaklı kamyon ve 29 ekip kapanan yolların açılması için görev yapıyor.

Hafta sonuna kadar aralıklarla devam edeceği belirtilen kar şehir merkezinde de hayatı olumsuz etkiliyor. Meteoroloji yetkililerinden alınan bilgiye göre Malatya'da kar kalınlığı sabah saatlerinde 14 santim ölçüldü.

Karın şehir içi ulaşımı ve günlük hayatı aksatmaması için Malatya Belediyesi de bir dizi önlem aldı. Belediye Başkan Yardımcısı Nurettin Sevim başkanlığında, hazır bekletilen 22 ekip sabahın erken saatlerinden itibaren karla müdahaleye başladı.

Belediye 40 adet araç-gereç, iş makinesi ile 80 operatör ve 240 temizlik elemanından oluşan 22 ekibin, 24 saat süreli çalışma planına göre kar temizleme çalışmalarına başladığı bildirildi. Karın akabinde beklenen dona karşı da tuzlama çalışmalarının yapılacağı belirtildi. Belediye, vatandaşların su sayaçlarını soğuğa karşı korumaları konusunda da uyardı.

Bu arada, Valilik de hafta sonuna kadar devam etmesi beklenen kar ile ilgili tedbirler aldı. Vali Yardımcısı Sefa Çetin başkanlığında oluşturulan heyet Malatya'da 24 saat esasına göre çalışılmak üzere bir hazırlık planı yaptı. İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, Karayolları 81. Şube Şefliği, İl Özel İdaresi, Belediyeler, İl Sağlık Müdürlüğü, İl Sivil Savunma Müdürlüğü'ne 24 saat esasına göre çalışabilecek şekilde planlama yapmaları araç ve gereçleri hazır halde bulundurmaları talimatı verildi.

Malatya'da her yoğun kardan yolu kapanan Pütürge ilçesine, Sağlık İl Müdürlüğü tarafından 1 dahiliye uzmanı ile 1 Kadın Doğum uzmanının geçici görevlendirme ile 5 günlüğüne gönderildiği belirtildi. Vali Halil İbrahim Daşöz imzasıyla ilgili kuruluşlara yayınlanan genelgede, kara bağlı yol kapanmaları gibi nedenlerle köylerden kronik hastalıkları olanlar ile hamilelerin sağlık merkezlerinin bulundukları yerlere nakli ve barındırılmaları için gerekli önlemlerin alınması istendi. Bu konudaki zorunlu masrafların kamu kuruluşlarınca ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları imkânlarıyla karşılanacağı ifade edildi.

ÇIĞ DÜŞEN BİNGÖL - Erzurum KARAYOLU YENİDEN TRAFİĞE AÇILDI

Çığ düşmesi sonucu yaklaşık 3 saat ulaşıma kapan Bingöl -Erzurum karayolu yeniden trafiğe açıldı.

Bingöl'de gece başlayan ve aralıksız devam eden kar hayatı olumsuz etkilemeye devam ediyor. Karayolları Şube Müdürlüğü'nden edinilen bilgiye göre Bingöl-Erzurum karayolu 34. kilometresi Çobantaşı Köyü mevkiinde saat 07.00 sıralarında çığ düştü. Çığ düşmesi sonucu Erzurum'a giden bir otobüs mahsur kaldı. Bölgeye giden karayolları ekiplerinin 3 saatlik çalışmasının ardından yol yeniden trafiğe açıldı.

Kars -Diyarbakır seferini yapan bir otobüs de Bingöl -Diyarbakır karayolunun 45 kilometresi Mavi Köşk mevkiinde kayarak yoldan çıktı. Otobüs, karayolları ekiplerinin 1 saat süren çalışması sonucu kurtarıldı.

Kar temizleme çalışmalarının aralıksız devam ettiğini söyleyen Karayolları 84.Şube Şefi Mahfuz Koşan, tipi nedeniyle çalışmaların zaman zaman aksadığını belirtti. Koşan, "Özelikle Muş ve Diyarbakır yolu tipi nedeniyle sürekli olarak kapanıyor. Ayrıca Adaklı, Kiğı, Yedisu ve Yayladere ilçelerine ulaşılamıyor. Yağış devam ettiği için henüz buralarda çalışma başlatamadık" dedi.

Şehir merkezinde kar kalınlığının 50 santimetreye ulaştığı Bingöl'de dün kapanan 263 köy ve 815 mezraya hala ulaşılamıyor. Karın bugün ve yarın devam edeceğini belirten meteoroloji müdürlüğü yetkileri, yarından itibaren hava sıcaklığının sıfırın altında 20 dereceye kadar düşeceğini ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious