Çığdan kurtulan dağcı o anı anlattı

Çığdan kurtulan dağcı o anı anlattı.15415
  • Giriş : 25.01.2009 / 15:37:00

Olay yerine giden Bakan Özak, facianın bilançosunu güçlükle açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Zigana'da meydana gelen çığdan kurtulan Rahmi Keleş, yürüyüş yaptıkları sırada üzerlerine gelen kar kütlesinden kaçamadığını, kendisini çığ altından grupta bulunan Yonca Yılmaz'ın kurtardığını söyledi.

Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde tedavisi süren ve hayati tehlikesi bulunmayan Rahmi Keleş (60), AA muhabirine yaptığı açıklamada, Trabzon Tenis ve Dağcılık İhtisas Kulübü olarak her hafta bir etkinliklerinin bulunduğunu belirtti.

Trabzon'dan 08.00'da 17 kişi olarak yola çıktıklarını ve Maçka'da yemek yediklerini, saat 09.15'te Zigana'ya ulaştıklarını anlatan Keleş, daha sonra Kadırga'ya doğru yürüyüşe geçtiklerini kaydetti.

Fazla kar bulunduğundan tek sıra olarak yürüyüş yaptıklarını ifade eden Keleş, ''Yukarıdan aşağıya doğru çığ geldi ancak kaçamadık. Ben orta sıralardaydım, çığ beni sürükledi. Sağ elim altta kaldı, sol elimle yüzümü açtım. Nefes almaya başladım ve imdat diye bağırmaya başladım'' dedi.

Keleş, ''imdat'' sesleri üzerine grupta bulunan Yonca Yılmaz'ın yanına hemen geldiğini kaydederek, şöyle devam etti:

''Bilincimi kaybetmemiştim ve tek başıma çıkma imkanım yoktu. Elleriyle karı eşeleyerek önce sol bacağımı sonra da sağ bacağımı kurtardı. Yonca olmasa kurtulamazdım. Melek gibi yetişti Allah'a şükrediyorum. Vücudum tamamen kardan çıktığında kar üstünde 6-7 kişi gördüm. Benim kurtulduğumu görenler de diğerlerini kurtarmaya doğru gittiler. Erhan Terzi'yi çıkardılar. Ona kalp masajı yaptılar, ancak kurtarılamadı. Çok üzgünüm.''

Keleş, silah sesi nedeniyle çığ meydana gelen iddialara ilişkin olarak ise ''Herhangi bir ses duymadık. Böyle birşey yok'' diye konuştu.

ÖZAK: ÇIĞ DÜŞMESİ SONUCU YÜRÜYÜŞ YAPAN 17 ARKADAŞIMIZDAN 10'U MAALESEF HAYATINI KAYBETMİŞTİR. 5 TANESİ ÇIĞDAN KURTULUYOR, 2 ARKADAŞIMIZ DA TRABZON'DA HASTANEDE

Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, Zigana'daki çığ olayıyla ilgili olarak, ''yürüyüşe çıkan 17 dağcıdan 10'unun yaşamını yitirdiğini, 5'inin çığın altında kalmaktan kurtulduğunu, yaralanan 2 kişinin de hastaneye kaldırıldığını'' bildirdi.

Bakan Özak, gazetecilere yaptığı açıklamada, bugün 11.00-11.15 saatleri aralarında 156 Jandarma'ya çığ düştüğü şeklinde bilgi verildiğini belirtti.

Valilik, Sivil Savunma ve Karayolları ekiplerinin derhal olay yerine gittiklerini ifade eden Bakan Özak, daha sonra da Trabzon'dan AKUT ekibinin bölgeye intikal ettiğini söyledi. Trabzon Dağcılık Kulübünden 17 kişinin yürüyüş yaptıkları sırada çığ düştüğünü ifade eden Özak, ''5 tanesi kurtuluyor, maalesef 10 tanesi çığ altında hayatını kaybediyor, 2 arkadaşımız da Trabzon'da hastanede. Onlar hayata kavuşturulmaya çalışılıyor'' dedi.

Erzincan'dan Ordu Komutanlığının 2 helikopterle arama kurtarma ekipleri ve köpeklerini bölgeye gönderdiklerini kaydeden Bakan Özak, ''Olay yerinde yine çalışma yapıyorlar. Acımız büyük. Bütün kaybettiklerimize Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum'' diye konuştu.

Bayındırlık ve İskan Bakanı Özak, her ihtimale karşı çığ bölgesinde arama çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.

BAŞESGİOĞLU: GÜMÜŞHANE'DEKİ ÇIĞ DÜŞMESİ OLAYINI, TÜM YÖNLERİYLE ARAŞTIRIYORUZ

Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, Gümüşhane'nin Torul İlçesi'nde düzenlenen Kış Şenliği'ne katılan Trabzonlu grubun, bu sabah Kadırga Yaylası'ndaki yürüyüşleri sırasında meydana gelen çığ düşmesi olayını tüm yönleriyle araştırdıklarını söyledi.

Kayak Federasyonu'nun Ilgaz Dağı Tesisleri'nin açılışına katılmak ve çeşitli incelemelerde bulunmak üzere memleketi Kastamonu'ya gelen Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, Gümüşhane'nin Tortul İlçesi'nde meydana gelen çığ düşmesi olayı ile ilgili olarak, AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Kastamonu merkezde bulunan kayınpederinin evinde AA muhabirine açıklama yapan Bakan Başesgioğlu şunları kaydetti:

''Maalesef Gümüşhane'de çok üzücü bir olay meydana geldi. Ölen ve yararlanan dağcılarımız var. Kurtarma çalışmaları elverişsiz hava şartlarına rağmen tüm hızıyla devam ediyor. Çok üzücü bir olay. Olayı çok değişik yönleri ile inceletiyoruz. Konuyla ilgili olarak araştırma ve incelemelerimiz devam ediyor. Olayda hayatını kaybeden dağcılarımıza Allah'tan rahmet diliyoruz. Yakınlarına da başsağlığı diliyoruz. İnşallah bu tür şanssız olaylar bir daha tekerrür etmez.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*