Ciğerlerimiz yanıyor!

Ciğerlerimiz yanıyor!.6387
  • Giriş : 21.08.2006 / 00:00:00

Aşırı sıcaklar sebebiyle nem oranının hızla düşmesi orman yangınlarını artırıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Akdeniz ve Ege kıyıları iki gündür alev alev yanıyor. Antalya, Muğla ve Aydın’da çıkan yangınlarda yaklaşık 200 hektar orman yok oldu. Önceki gece yıldırım düşmesi sebebiyle Antalya’nın Kaş ilçesinde başlayan yangın henüz kontrol altına alınamadı. Bölge kayalık olduğu için ekipler müdahalede zorlanıyor. Poyrazın şiddetlenmesi çalışmaları zorlaştırırken 3 helikopter alevleri söndürmek için sürekli su taşıyor. Yetkililer, yangının ancak 3 günde kontrol altına alınabileceğini ifade ediyor.

Önceki gece Antalya'da 4 ayrı noktada başlayan yangında ilk belirlemelere göre 20 hektara yakın ormanlık alan zarar gördü. Alanya ve Finike ilçelerinde çıkan yangınlar fazla büyümeden söndürülürken, Kaş ile Elmalı arasındaki yangın henüz kontrol altına alınamadı. Kaş-Elmalı ilçeleri arasında bulunan Kıbrıs Deresi mevkiinde, cuma gecesi saat 24.00 sularında yıldırım düşmesi sonucu çıkan orman yangınında, bölgenin sarp olması ve poyrazın şiddetlenmesi sonucu 100 hektarlık alan yandı. Önceki gün 3 helikopterle müdahale edilen bölgeye dün Manavgat ilçesinde bulunan söndürme helikopteri de katıldı. Arazinin sarp kayalıklardan oluşması nedeni ile yangına ancak havadan müdahale edilebiliyor. Yetkililer, "Burada örtü altı yangını dediğimiz yangın var. Genellikle kayalık gölge olduğu için alttan yanarak gidiyor. Zaman zaman poyrazın esmesiyle alevler büyüyor. Karadan müdahale etme imkanımız yok, böyle giderse burası 3 gün daha yanar." bilgisini verdi. Bu arada 50 kişilik bir yangın söndürme ekibinin yangının sürdüğü vadiye indirilmeye çalışıldığı, yangının rüzgarın etkisiyle yön değiştirmesi sonucu, işçilerin bir süre burada mahsur kaldıkları öğrenildi.

Aydın-İzmir il sınırındaki Germencik ilçesine bağlı Habipler köyü mevkiinde önceki akşam çıkan orman yangınının tamamen söndürüldüğü bildirildi. Yangın, rüzgar nedeniyle kısa sürede büyümüş ve Habipler köyünü tehdit eder hale gelmişti. Yangında, çam, zeytin ve incir ağaçlarının da bulunduğu 30 hektarlık alan hasar gördü. Muğla'da dün çıkan 3 ayrı yangında yaklaşık 20 dekar ormanlık alan zarar gördü. Muğla'nın Akçaova köyünde zeytinlik alanda çıkan yangın rüzgârın da etkisiyle kısa sürede ormanlık alana sıçradı. Yangında 2 dekarlık zeytinlik alan ve 3 dekarlık alandaki çamlık alan zarar gördü. Muğla'daki yangınlara 200'e yakın orman işçisi, 12 arazöz ve 3 helikopterle müdahale edildi.

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Selçuk ve Kuşadası’nda devam eden orman yangınlarıyla ilgili incelemelerde bulunmak üzere İzmir’e gitti.

Bu arada Meteoroloji Bölge Müdürlüğü Antalya'da hava sıcaklığının 43 dereceye kadar yükseldiğini bildirdi. Deniz suyu sıcaklığının 29 dereceye ulaştığı kentte, nem oranı ise yüzde 12'ye kadar düştü.

Yangın Meryem Ana Evi’ne kadar yaklaştı

İzmir'in Selçuk ilçesinde de 'Meryem Ana Evi'nin bulunduğu Bülbül Dağı mevkiinde orman yangını çıktı. Kızılçam ağaçlarının bulunduğu ormanlık alanda çıkan yangın rüzgarın etkisiyle kısa sürede büyüdü. Yangının 'Meryem Ana Evi'nin yakınlarına kadar geldiği öğrenildi. Meryem Ana Evi'nin yangından zarar görmemesi için bölge tahliye edilerek koruma altına alındı. İzmir Valisi Oğuz Kağan Köksal, "Yangın bölgeden geçti; ancak evi koruma altına aldığımız için yangından etkilenmedi. Can kaybı veya yaralımız yok. Söndürme çalışmalarımız sürüyor.” dedi. Otomobilleri ve tur otobüsleriyle Meryem Ana Evi’ni ziyarete giden turistler, yol trafiğe kapatıldığı için bir süre dağda mahsur kaldı. Rüzgarın yön değiştirmesiyle Kuşadası’na sıçrayan yangında 100 hektarlık alan tahrip oldu. Kuşadası’na bağlı Yeniköy ve Sultançiftliği köyleri boşaltıldı. Bu arada Antalya'nın Akseki ilçesinde akli dengesi bozuk kişinin ateş yakması sonucu başlayan orman yangını, ekiplerin müdahalesiyle söndürüldü. Yangının çıktığı alanda inceleme yapılırken akli dengesi bozuk olan emekli hakim Hüseyin Bedel’in elinde çakmak bulundu.

Yurt genelinde çıkan yangınlar

İstanbul Kartal'da Aydos mevkiinde ormanlık alanda çıkan yangında 8 hektar ormanlık alan zarar gördü.

Aydın'ın Sultanhisar ilçe merkezi ile Eskihisar köyü arasında bulunan Sarıkaya mevkiindeki zeytinlik alanda çıkan yangında 5 hektar zeytinlik alan kül oldu.

Düzce'nin Akçaören köyü sınırları içerisinde çıkan 10 hektar kayın, meşe ve köknar ağaçlarından oluşan alan zarar gördü.

Aydın'ın Didim ilçesi Kavakdere mevkiinde bulunan fundalık, makilik ve zeytinlik alanda çıkan yangında 100 hektarlık alan yandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious