Çikolata yiyecek gönüllü aranıyor

Çikolata yiyecek gönüllü aranıyor.10042
  • Giriş : 28.04.2008 / 23:05:00

İngiltere'de kalp kriziyle ilgili yapılacak bir araştırma için, bilim adına bir yıl boyunca her gün bir paket çikolata yiyecek kadın gönüllüler aranıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Araştırmanın yapılacağı Doğu Anglia Üniversitesi biyokimyagerleri, haziranda başlayacak araştırmada, çikolata ve diğer gıdaların içinde bulunan flavonoid maddesinin tip 2 diyabeti bulunan menopozdaki kadınlarda kalp krizi riskini arttırıp arttırmadığının gözlemleneceğini belirttiler.

Araştırma için her gün bir koca paket çikolata tüketecek 150 tip 2 diyabeti hastası menopoz sonrası kadında, etken maddelerin yüksek tansiyonu, kolesterol seviyesi düşürüp düşürmediği ve damarların durumunu iyileştirip iyileştirmediği incelenecek.

Deneklerin yarısı bir yıl boyunca, soya, kakao, bazı meyve ve sebzelerde bulunan flavonoidden 30 gram içeren bir büyük çikolata yerken, diğerleri de, bu etken maddenin bulunmadığı çikolatadan tüketecekler.

Araştırma sonuçlarının, kakao'da bulunan soya ve epicatechin'in içerdiği isoflavonların belirgin bir yararı olduğunu ortaya koyması durumunda, hekimlere, diyabetinin tipine göre hastalara kalp krizi riskini azaltmaları için yemeleri gereken miktarı söylemeleri açısından yararlı olması bekleniyor. Üstelik bunun çikolata olması gerekmiyor.

Bu alanda önce yapılan araştırmalar, siyah çikolatada bulunan bu etken maddenin kalp sağlığı açısından yararlı olduğunu ortaya koyarken, uzmanlar, piyasadaki çikolataların çoğundaki yüksek miktarda bulunan şeker ve yağın bu avantajları ortadan kaldırdığını belirtiyorlar.

Bir başka araştırmada da, siyah çikolatanın yüksek tansiyonu düşürdüğü, damarların iyi çalışmasını sağladığı ve kalp krizi riskini azalttığını göstermişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious