Cildinde yarası olan havuza girmesin

Cildinde yarası olan havuza girmesin.21459
  • Giriş : 05.07.2007 / 22:54:00

Hijyen kontrolü yapılmayan yüzme havuzları, ishalden sindirim sistemi rahatsızlıklarına kadar pek çok hastalığa sebep oluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Cildinde enfeksiyon olan kişileri, halka açık yüzme havuzlarına girmeme konusunda uyaran Ankara İl Sağlık Müdür Yardımcısı Erhan Önal, "Çünkü bu kişiler hastalık kapma ya da hastalık bulaştırma riski taşıyorlar." dedi.

Bu sene artan sıcaklar sebebiyle havuzlarda denetime başladıklarına dikkat çeken Önal, havuzlarda hijyen kurallarına uyulmasının bulaşıcı hastalıkların oluşmaması için önemli olduğunu söyledi. Yaz aylarında vatandaşların serinlemek için yüzme havuzlarına akın ettiğini vurgulayan Önal, herhangi bir halk sağlığı sorunu yaşanmaması için, havuzlarda hijyen kurallarına azami dikkat edilmesi gerektiğini belirtti. Aksi halde bulaşıcı hastalık riski oluşacağını vurgulayan Önal, kurallara uygun faaliyet göstermeyen havuzların, ishalden sindirim sistemi bozukluklarına, deri enfeksiyonlarına kadar pek çok rahatsızlığa yol açacağını dile getirdi. Bu sene yaşanan sıcaklık artışları sebebiyle havuzlarda ek tedbirler alınıyor. Bu çerçevede havuzlarda denetim yapma ve numune alarak havuz sularını izleme işlemleri başlatıldı. Bugüne kadar yapılan denetimlerde herhangi bir halk sağlığı sorunu tespit edilmedi.

Havuz sularının kontrolü için haftada bir bakteriyolojik, ayda bir kimyasal analiz yapılması gerektiğini vurgulayan Önal, "Yüzme havuzu, hamam ve saunalarda; oturak, şezlong, zemin, duvar, terlik gibi malzeme ve sular uygun havuz ve yüzey dezenfektanları ile sürekli olarak dezenfekte edilmeli." diye konuştu. Önal'ın verdiği bilgilere göre, yüzme havuzlarında bulunması gereken standartlar şöyle: "Suyun sıcaklığının 26-28 derece, atlama havuzlarının derinliğinin en az 3 metre 40 santim olması gerekiyor. Yüzme bilmeyenler için havuzlar 60 santim ile 1 metre 35 santim arasında; çocuk havuzlarının ise en çok yarım metre olması gerekiyor. Ayak yıkama havuzlarının her gün boşaltılıp temizlenmesi zorunlu. Ayrıca havuzlarda ilkyardım müdahaleleri için bir görevlinin bulunma mecburiyeti var."

Havuz ve deniz suları kulakta hastalık yapabilir

Kulak burun boğaz uzmanı Opr. Dr. Kemal Tekden, havuz ve denizde kulakların hastalık riskiyle karşılaştığını söyledi. Serinlemek için suya girildiğinde kulakta bulunan kirlerin suyla birlikte kabardığını belirten Tekden, "Bu durum dış kulakta ıslaklık ve doluluk hissi gibi rahatsızlıklar oluşturur. Bu hal sık sık tekrarlar veya uzun süre devam ederse kirler bulundukları bölgeyi tahriş eder ve iltihaplanmalara neden olur. Bundan çocuklar daha fazla etkilenir." dedi. Özellikle havuz sularında bulunan bakteri ve mantarların çeşitli kulak enfeksiyonlarına yol açtığını vurgulayan Tekden'e göre, havuzları temizlemek için kullanılan antiseptik maddeler de büyük sorun oluşturuyor. Temizlikte kullanılan klor benzeri antiseptik maddelere alerjisi olan kişilerde östaki borusunda ödem oluşabiliyor. Bu ödem ciddi orta kulak iltihaplarına yol açıyor. Bu nedenle özellikle kulak zarı delik olanların önlem almadan suya girmemesi gerekiyor. Güneşte uzun süre kalan kişinin havuza ya da denize girmesi vücut direncini azaltıyor. Bu dirençsizlik hastalıklara davetiye çıkarıyor. Soğuk algınlığı, nezle ve sinüziti olup da suya girenlerde akut orta kulak iltihabına sıkça rastlanıyor. İyi tedavi edilmeyen enfeksiyonların ilerlemesi, menenjit ve kafa içi komplikasyonlara (beyin apsesi) sebep olabiliyor.

Pınar ACAR

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious