Çıldır gölünde buz üzerinde dans

  • Giriş : 08.01.2006 / 00:00:00

Ardahan'ın Çıldır İlçesi sınırları içinde yer alan Çıldır Gölü, buz tutmuş görüntüsü ile adeta buzdan yapılmış bir adayı andırıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Köylüler ikinci bir iş olarak balıkçılık ile uğraşıyor. Yaz kış gölden balık yönü ile faydalanan köyülüler, tuttukları balıkları ihtiyaçları kadar ayırdıktan sonra geri kalanı satıyorlar. Buz tutan gölden balık çıkarmak ise samanlıkta iğne aramaya benzetiliyor.

Yazın kayıkları kullanan balıkçılar, kışında atlara bağlı olan kızakları kullanıyorlar. Kızaklarla gölün üzerinde dans eden balıkçılar'da buzun kırılacağı endişesi, yok desek yalan söylemiş olmayız. Hatta kimi zaman araçları ile buz tutan gölün üzerinde gezen yöre halkı, görenleri hayretlere düşürüyorlar.

Sabahın erken saatlerinde kalkan balkıçılar ,ormana ağaç kesmeye gider gibi sırtlarına vurdukları kazmalarla buz tutan gölün üzerinde saatlerce en uygun bölgeyi seçmek için dolaşıyorlar.

Tabi bunu yaparken genelde atlı kızakları kullanıyorlar. Çünkü uzun süre buzun üzerinde yayan olarak dolaşmak mümkün değil. İstedikleri zemini bulduktan sonra kazmalarla buzu kırarak belli aralıklarla delikler açıyorlar. Daha sonra hazırladıkları ağları bu deliklerden içeri bırakarak ağları buzun altında yer alan sulara bırakıyorlar. Ağlar burda bir gün bekledikten sonra ertesi gün gelip ağları çekiyorlar. Eğer ağlara takılan balık yoksa aynı işlemi gölün farklı bir bölümünde tekrar deniyorlar.

Bir kış boyunca balıkçıların yaptıkları işlemler bu şekilde sürüp devam ediyor. Onlara soracak olursanız oldukça zahmetli bir iş ve çekilen zahmete değmiyor ama çok zevk aldıkları her hallerinden belli.

Çıldır Gölü ve Adalarını Yaşatma , Güzelleştirme ve Geliştirme Derneği Başkanı Ümit Kılıç , gölü ve balıkçıları kısaca şöyle anlatıyor: ''Göl bizde bir tutku haline gelmiştir.Yaz kış gerek balık yönü ile gerekse turistik gezi amaçlı olsun her türlü gölden faydalanırız. Balıkçı arkadaşlar sadece balık tutmazlar.Buraya gelen ziyaretçilere gölün üzerinde yazın kayıklarla kışın kızaklarla geziler düzenlerler. Bu göl üzerinde 'İnat hikayeleri' filminin galası yapıldı. Üç bin kişi buz tutan gölün üzerine çıktı. Geçen yıl 30 ükenin büyükelçisini gölün üzerinde kızaklarla gezdirdik. Bundan daha güzel bir reklam olamaz.Gölü ve çevresinde bulunan ağaçları yaz kış korumakla mükellefiz. Şu an göl çevresinde 1 milyona yakın ağaç fidanı büyümeyi bekliyor. Bunlar belli bir zaman sonra gölün çevresinde bir orman halini alacak. Dileriz o günleride hep birlikte görürüz.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious