Çile ile yoğrulan yaşlı kadın sabır ile ayakta duruyor

Çile ile yoğrulan yaşlı kadın sabır ile ayakta duruyor.6484
  • Giriş : 08.05.2006 / 00:00:00

Mersin'in Silifke ilçesinde kağıt toplayarak geçim sağlamaya çalışan hasta ve yaşlı bir kadın çile ile yoğrulduğu hayatta sabır ile ayakta kalmaya çalışıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

3 tekerlekli arabasıyla çöp kutularından topladığı karton, pet şişe, cam, poşet gibi eşyalarla geçim sağlamaya çalışan Yatman, oturduğu evin kirasını, yiyeceğini, ve ilaçlarını bu yolla karşılamaya çalışıyor.

Telefon numarasını bile hatırlayamayacak derecede hasta olan ve bu haliyle yaşam mücadelesi vermeyi göze alan yaşlı kadın, yaptığı bu işle canını tehlikeye attığının farkında bile değil. Öyleki bir yandan yaşamı için üç tekerlekli arabasına yüklediği kartonlardan önünü göremez halde trafikte vızır vızır akan arabaların arasından geçmeye çalışırken, diğer yandan bu yaşam mücadelesinde canını riske attığını bile göremiyor.

Yetkililerden oturacak bir ev ve karnını doyuracak bir aş isteyen Ayşe Yatman, hasta haliyle arabasını zorla çekmeye çalışırken, 1,5 yıl dışarda cami merdivenlerinde yattığını belirtmeden geçemiyor.

Babasının zoruyla 13 yaşında görücü usulü ile evlendirilen kadın, evlendikten sonra Ankara'da devam eden acılı hayatına kocasının ihaneti de eklenince kağıt toplama işine

başlamış. Acılı hayata lokantada bulaşıkçılık, simitçilik kağıt toplamak gibi bir çok zor işi sığdıran Ayşe Yatman, çöpten topladığı eşyalardan ancak 20 ile 30 Ytl arasında gelir sağlıyor.

Ev kirasına 40 YTL veren yaşlı kadın başta eczaneler olmak üzere bir çok yere borcu olduğunu da söylemeden edemiyor.

Babasının vefat ettiğni duyduğunu, annesinin ise hayatta olup olmadığını bile bilmediğini dile getiren çileli kadın, çoğu zaman çöpten ekmek topladığını belirtirken, bu durumu içine sindirmesine rağmen, sözde insanların kendisi ile alay etmelerini içine sindirememiş.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious