Çilek hasadı başladı

Çilek hasadı başladı.29927
  • Giriş : 03.04.2009 / 14:08:00

Türkiye'nin önemli çilek üretim merkezlerinden Mersin'in Silifke ilçesinde, erkenci ürünün ardından tarlada hasada başlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Çileğin kilosu iç piyasaya yönelik hasatta 1,40-1,60 lira, ihraçlıkta ise 1,80 liradan alınıyor.

Silifke Ziraat Odası Başkanı Mahire Can, bu sezon 18 bin dekar alanda ekimi yapılan çilekte toplam 72 bin ton rekolte beklendiğini kaydetti.

Hasadın temmuz ayı sonuna kadar devam edeceğini ifade eden Can, üretimin önemli bölümünün İstanbul, Ankara, İzmir'de tüketime sunulacağını, ihracatın da yaklaşık 40 bin tonunun Rusya'ya yapılacağını belirtti.

Geçen yıl çileğin kilosunun 70 kuruş ile 1 lira arasında satıldığını hatırlatan Can, ''Herkes gönül rahatlığıyla Silifke çileğini yiyebilir. Çünkü, Silifke çileği tüm dünyada tanınır hale geldi. Böylelikle yoğurdu ile tanınan Silifke artık çileğiyle de ün kazanmaya başladı. Çiftçilerimiz de en kaliteli çileği üretmek için var gücüyle çalışıyorlar'' dedi.

Silifke'de kaliteyi artırabilmek için üreticilerin bilinçlendirilmesine yönelik çalışmaların aksatılmaksızın devam ettiğini belirten Can, amaçlarının standartları yakalamak ve çiftçinin kalkınmasına katkı sağlamak olduğunu söyledi.

Silifke'deki çilek üretiminde verim ve kalitenin her geçen yıl arttığına dikkati çeken Can, ''Bir dönüm araziye ortalama 5 bin fide dikimi yapılıyor. Fidelerin büyük bir bölümü İtalya'dan ithal edildi. Bir bölümü ise Adana ve Nevşehir'den getirildi. İthal edilen fidelerin meyvesi iri, verimi bol. Dayanıklı olduğu için de ağırlıklı olarak ihraç ediliyor.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*