Çilek üreticisinin yüzünü güldürdü

Çilek üreticisinin yüzünü güldürdü.29927
  • Giriş : 13.02.2009 / 11:28:00

Çileğin son yıllardaki en yoğun üretim merkezlerinden birisi haline gelen Mersin'in Silifke ilçesinde, hava koşullarının iyi gitmesi üreticiyi sevindiriyor, tükeciye de umut veriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Geçen yıl 70 kuruştan satılan ancak, bu yıl erkeci türleri tarlada 1,5-2 liradan alıcı bulan bu sayede üreticisini sevindiren çileğin, mart sonunda başlayacak yeni hasat döneminde kilosunun 1 liraya kadar düşerek üreticisini de sevindirmesi bekleniyor.

Çileğin son yıllardaki en yoğun üretim merkezlerinden birisi haline gelen Mersin'in Silifke ilçesinde, hava koşullarının iyi gitmesi, zaman zaman da sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi, mart ayı sonunda ürün vermesi beklenen çilek fidanlarına erken çiçek açtırıyor.

Silifke Ziraat Odası Başkanı Mahire Can, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yörede bu yıl 18 bin dekar alanda ekimi yapılan çilekten yüksek rekolte ve kaliteli ürün beklediklerini bildirdi.

Geçen yıl kilosu 70 kuruştan satılan çileğin bu yıl daha iyi para etmesinin üreticileri umutlandırdığını, erkenci türleri 1,5-2 liradan alıcı bulan çileğin, mart sonunda başlayacak hasat sezonunda kilosunun 1 liraya kadar düşeceğini tahmin ettiklerini ifade eden Can, ''Böylece, çilek üreticisinden sonra tüketicisini de sevindirecek'' dedi.

Can, hasadı Temmuz ayı sonuna kadar devam edecek çileğin bir bölününü yurt içinde pazarlanacağını, bir bölümünün de başta Rusya olmak üzere çeşitli ülkelere ihraç edileceğini belirterek, ''Tüccarlar çilek tarlalarını görmeye başladı. Bu olumlu gelişmeler önümüzdeki yıllarda Silifke'yi çileğin anavatanı haline getirecek'' dedi.

-KÖYLÜ KADINLARIN DA GEÇİM KAPISI-

Bu arada, bu sezon üreticisini ve tüketicisini sevindirmeye başlayan çilek, köylü kadınların da geçim kapısı oldu.

Silifke'de açık arazide yetiştirilen ve mart ayı sonunda hasadına başlanacak olan çilekler, köylü kadınlar tarafından budanıyor.

Yabani otlar ile çileklerin kurumuş dalları yeşil olan gövde bölümünden ayrılırken, bu işi yapan kadınlar gündelik olarak 20 liradan ücret alıyorlar.

Çilek tarlasında budama işleminin yapılmasının çok zor olduğunu ifade eden köylü kadınlar, budama çalışmasının titizlikle yapılması gerektiğini, kurumuş dalların temizlenmesiyle yeşil gövdenin daha hızlı çiçek açacağını belirttiler.

Çilek budama işinde bir uzman kadar deneyimli ve bilgili olduklarını iddia eden kadınlar, ''Bu nedenle üreticiler, her yıl farklı elemanlarla değil, aynı elemanlarla çalışma yaparak ürünlerinin verimini riske atmıyor'' dediler.

Köylü kadınlar, son yıllarda ekim alanları artan çilek tarlalarında kazandıkları parayla aile bütçelerine katkıda bulunduklarını kaydettiler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*