Çilekte bolluk sevinci

  • Giriş : 07.05.2007 / 00:00:00

Türkiye çilek üretiminin önemli bölümünü karşılayan Mersin'in Silifke ilçesinde, bu yıl 14 bin dönüm araziden 56 bin ton çilek üretimi beklenirken, fiyatların yüksek olması ise çiftçinin yüzünü güldürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Silifke Ziraat Odası Başkanı Mahire Can, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçede geçen yıl 12 dönüm araziden 48 bin ton çilek elde edildiğini bu yıl ise ekim alanlarının 14 bin dönüme yükseldiğini ifade etti.

İyi giden hava şartları nedeniyle ürünlerde bolluk yaşandığını belirten Can, “Bu yıl 56 bin ton ürün bekliyoruz. Günlük 400 ton civarında iç ve dış piyasaya satışımız var” dedi.

Silifke çileğinin aroması ve tadıyla hem iç hem de dış piyasada çokça tercih edildiğini anlatan Can, bu yıl fiyatların yüksek olması nedeniyle çiftçilerin yüzünün güldüğünü söyledi.

Bu yıl üretimlerinin yüzde 70'inden fazlasını ihraç etmeyi planladıklarını belirten Can, en önemli pazarlarını ise başta Rusya olmak üzere, Polonya, Litvanya ve Macaristan gibi ülkelerin oluşturduğunu kaydetti.

Bugüne kadar 9 bin 240 ton çilek hasat edildiğini belirten Can, şunları kaydetti:
“Çilek fiyatları kalite kalite değişiklik gösteriyor ancak, ihraç çileğin kilosunu 1.25 YTL'den satıyoruz. Bugüne kadar 4 bin 800 ton çileğin ihracatını yaptık ve çiftçilerimize önemli bir girdi sağladık.”

-10 BİN KİŞİ İSTİHDAM EDİLİYOR-

Silifke'nin, Türkiye çilek üretiminde önemli bir yere sahip olduğunu vurgulayan Can, yaklaşık 10 bin kişinin de istihdam edildiğini kaydetti. İlçede 3 bin civarında ailenin çilekten geçimini sağladığını anlatan Can, şunları kaydetti:
“Çoğunluğu kadınların oluşturduğu yaklaşık 10 bin kişi, 8-10 ay süreyle istihdam ediliyor. Hatta çilek toplama sezonunda Silifkelilerle birlikte Şanlıurfa, Adıyaman, Diyarbakır ve Kahramanmaraş'tan gelen işçiler de bu işte çalışıyor.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious