Çilingiroğlu golf oyununu anlattı

Çilingiroğlu golf oyununu anlattı.18188
  • Giriş : 11.10.2008 / 09:43:00
  • Güncelleme : 11.10.2008 / 09:46:46

Babaoğlu’nun Aktütün saldırısından saatler sonra haberdar olmasına yönelik tartışma sürüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Olay sırasında Babaoğlu'nun golf oynaması bu sporu da hedef haline getirdi. Ünlü golfçü Çilingiroğlu bu sporu tek cümleyle özetledi: 'Parası ve ve bol vakti olan oynar'

Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aydoğan Babaoğlu, son günlerin üzerinde en çok tartışılan ismi oldu. Şemdinli Aktütün Karakolu'nda
17 askerin şehit olduğu saatlerde Antalya'da golf oynayan Babaoğlu'nun fotoğrafları basına yansımıştı. Saldırıya ilişkin cumartesi sabahı saat 09.30'da kamuoyuna açıklama yapılmasına rağmen Babaoğlu'nun ancak akşam saatlerinde olaydan haberder olması eleştirelere yol açtı. Tartışmalarda kilit nokta ise golf sporu oldu.

AKŞAM'ın golf yazarı işadamı Kaya Çilingiroğlu tutkunu olduğu bu sporu anlattı. Golfün stratejik bir oyun olduğunu söyleyen Çilingiroğlu “Ancak bu stratejik oyunda uzun bir vaktinizin olması lazım. Konsantrasyonunuzun iyi olması lazım, alan geniş, yalnızsınız ve hata yapma şansınız yüksek. Ve suçlayacağınız bir rakibiniz yok. Hata yapsanız da suçlu sizsiniz. Sadece 'bugün ben kötü oynadım' diyebilirsiniz” dedi.

Çilingiroğlu şöyle konuştu: Golfun amacı, topların özel sopalar yardımıyla en az vuruşla, hedef olan deliklere sokulması. Golfteki rakibiniz, hiç bir şekilde sizin oyununuza müdahale edemez. Yani, oyunu en iyi şekilde tamamlamak tümüyle size bağlı.”

MİNİMUM 6 SAAT GEREKİR

10 yıldır golf oynayan Kaya Çilingiroğlu, golf sporunun sosyolojik durumu, faydaları ve kimlerin bu sporu yapabileceği konusunda ipuçları verdi. Bir golf oyuncusunun 10 yılda yetişebileceğini söyleyen Çilingiroğlu, şöyle konuştu: “Bu sporu kesinlikle çok uzun vakti olan ve belli standartlarda para kazanan kişiler yapabilir. Tenisi 1-2 saat oynarsın. Ama golf oynamak için minimum 6 saate ihtiyacın var. Bol zamanın olması için de hayatını idame ettirecek paraya ihtiyacın var.”

ÜYELİK 30 BİN DOLARDAN BAŞLIYOR 

Çilingiroğlu golfün maliyeti konusunda şu bilgileri verdi: “Ekipmanı pahalı değil. Ancak Türkiye'de İstanbul'da olan 3 golf kulübü var. Üyelik ücreti 30 ila 50 bin dolar arasında değişiyor. Bu kulüplere üye olmadan golf oyuncusu olamazsın. Böyle bir parayı Türkiye'de kaç kişi verebilir. Bu nedenle kitle sporu olamamıştır. Dünyada, Amerika'da, Norveç'te olmuştur ama orada kişi başına düşen milli gelir 30 bin dolar.”

Çilingiroğlu, golfe özenenlere de değinerek “Sosyal açıdan kendini geliştirmek için bu sporu yapmaya çalışanlar var. Kalburüstü insanlar, bu insanlara böyle bir ufuk açmaz. Golfü kullanarak, buradan iş kopartacaklarını bu insanlar hayal etmesinler. Bu hevese kimse kapılmasın. Golf, konsantrasyon geliştiririr. Evliliğiniz düzelir. Sinir sisteminizi tedavi eder” dedi.
AKŞAM

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*