Çillerlerden satılık dağ evi

  • Giriş : 13.03.2007 / 00:00:00

Kartalkaya yakınlarındaki Gövem köyü, son yıllarda işadamlarının akınına uğradı. Fiyatlar üçe katlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Köyde villası olan eski başbakanlardan Tansu Çiller, evini satışa çıkardı. Çiller'in evine 1 milyon dolar istediği öğrenildi

Eski başbakanlardan Tansu Çiller, bulunduğu bölgede 'sosyete köyü' olarak adlandırılan ve milyon dolarlık mülklerin bulunduğu Bolu-Gövem'deki dağ evini satışa çıkardı.

Cem Hakko, Aldo Kaslowski, Nurettin Çarmıklı ve Sinan Tara gibi tanınmış işadamlarının ev ve arsalarının bulunduğu Gövem'de, Çiller'in 20 dönüm üzerine kurulu villası bulunuyor. Oldukça lüks olarak tasarlanan 2.5 katlı evde ayrıca 2.5 katlı misafir ve bekçi evi bölümleri var. Çiller'in bu ev için 1 milyon dolar istediği belirtildi.

Doğal yapısıyla ünlü bölgede satılık bir diğer mülk de Sabah gazetesinin eski sahibi Dinç Bilgin'nin oğlu Önay Bilgin'nin arazileri. Bu arsa ve varlıklar TMSF tarafından satışa çıkarılmış durumda.

Bilgin ailesinin batık Etibank'tan kaynaklanan 1.1 milyar dolarlık zarara karşılık TMSF'ye geçen bu mülkler arasında at yetiştirme çiftliği 880 bin YTL muhammen bedelle satışa çıkarıldı. 85 bin 826 metrekareden oluşan çiftliğin içerisinde kapalı havuz, manej, bakıcı evi, bekçi evi, ahır ve depo bulunuyor.

Bilgin'e ait Bolu Merkez Piroğlu Köyü'ndeki 44 bin 200 metrekare arsa da 262.500 YTL muhammen bedelle satışa çıkarıldı. Önay Bilgin'in arazileri teklif alma yöntemi ile satılacak. TMSF'ye 31 Mayıs'a kadar teklif verilebilecek.

Kanadalılar arazi aldı
Emlak uzmanları, oksijen merkezi Bolu ormanlarının içinde bulunan Gövem köyünde iki yıl öncesine kadar 20 YTL seviyelerinde olan arsa metrekare fiyatlarının işadamlarının ilgisi nedeni ile 60 YTL'ye kadar yükseldiğini belirtti.

Bölgede son olarak Cem Hakko'nun yeğeni Jeff Hakko arazi aldı. Yine Kanadalı bir işadamının bölgede 300 dönüm arazi aldığı belirtildi. Bolu ormanlarının içinde doğal güzelliklerini koruyan köye, Abant ve kayak merkezi Kartalkaya'ya yakın olması da önemli bir çekicilik katıyor.

Bölgede turizm yatırımları da dikkat çekiyor. Yaptığı kütük ev projeleri ile tanınan Levent Güler'in şirketi Güler Doğa Evleri, 16 bin metrekare arazi üzerine 15 villalı kütük motel ve 150 kişilik restoran inşa ediyor.
Köy sakinlerinden alınan bilgilere göre, birkaç yıl öncesine kadar 80 haneli olan köy, arsaların işadamlarına satılması sonucu yerli nüfusunun yarısını kaybederek 40 haneye düşmüş durumda.

Gövem'de ev sahibi olan ünlülerden bazıları

# Kaslowski ailesi (arsa ve villa)
# Nurettin Çarmıklı (arsa)
# Sinan Tara (arsa)
# Cem Hakko (arsa ve villa)
# Jeff Hakko (arsa)
# İstanbul Motor Piston'un ortağı Mehmet Dereli (arsa)
# Pet Holding'in patronu Hüseyin Güntekin Köksal (villa arsa)
# Modacı Dilek Hanif'in eski eşi Mehmet Hanif (arsa)
# Bilim İlaç Yönetim Kurulu Üyesi Alp Karaağaç (villa arsa)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious