Cilt bakımında en sık yapılan 5 hata

Cilt bakımında en sık yapılan 5 hata.6981
  • Giriş : 31.07.2008 / 07:55:00

Cilt bakımında en sık yapılan beş hatayı ve bunları telafi etme yollarını dermatoloji uzmanlarına sorduk...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cilt bakımına en fazla dikkat edenler bile zaman zaman, bazı güzellik kurallarını ihlal edebiliyor. Tabii ki, bu küçük hatalar kısa vadede büyük sorunlara yol açmıyor. Ancak bunların sürekli tekrarlanması, günün birinde sizi, hiç istemediğiniz halde, sivilceler, kırışıklar ve daha pek çok sorunla baş başa bırakabiliyor. Peki bu kötü alışkanlıklar hangileri? Bu soruyu yönelttiğimiz uzmanlar, bize beş önemli cilt bakımı hatasını sıraladılar; tabii telafi yöntemleriyle beraber...

Cildi aşırı temizlemek
Ölü hücrelerin atılması cildiniz için yaralı olabilir. Ancak fazlası kesinlikle zarar veriyor. Pek çok kadın baştan aşağa keseleniyor, gün içinde kimyasal bir dökücü olan alfa hidroksi asitlerini (AHA) içeren losyon kullanıyor ve gece de retinoid gibi dökücüleri içeren krem sürüyor. Tüm bunlar, tek bir günde üç ayrı soyma işlemi anlamına geliyor. Bu işlemler cildin doğal koruyucu lipid yağ bariyerini ortadan kaldırıyor ve cildin doğal yapısını bozuyor.

ÇÖZÜM: Kendinize günde en fazla iki metodu kullanacak şekilde sınır koyun. Aynı günde hem peeling etkisi gösteren bir krem hem kese hem de retinoidleri kullanmayın ve kullandıklarınızın da içeriklerini mutlaka inceleyin. Yüzünüz için aşırı ovalama gerektirmeden ölü hücrelerin atılmasını sağlayan ve AHA içeren bir temizleyici edinin. Ardından ölü hücreleri dökücü içeriğe sahip bir gece veya gündüz nemlendiricisi (ama her ikisini değil) edinin.

Makyaj fırçalarını yıkamamak
Makyaj yapmak için kullandığınız fırçalar, zamanla tam bir bakteri yuvası olabiliyor. Ve fırçayı temizlemezseniz bütün o bakteriler sorunlara yol açabilecek şekilde gözeneklere yerleşebiliyor. Bunun yanı sıra kirli fırçalar makyaj malzemesini kolaylıkla alamıyor ve bunlarla iyi makyaj yapmak pek mümkün olmuyor. Bu da teninizde ve makyajınızda lekelere yol açıyor.

ÇÖZÜM: Kiri ve bakteriyi atmak için, fırçaları temizleyici bir şampuanla haftada bir kez yıkayın. Ama bırakın makyaj fırçalarını yıkamayı, ikinci bir kat maskara atmaya bile zamanı olmayanlar için çabuk çözümler de mevcut. Örneğin anti bakteriyel teknoloji kullanılarak probleme kökten çözüm getirmek için tasarlanan fırçalar.

Sivilcelerinizi doğru yöntemle sıkmamak
Dermatologlar hep bunu tekrarlar; sivilceleri patlatmak uzun vadede daha büyük sıkıntılara ve izlere yol açıyor. Sivilcenizi sıktığınızda, gözeneği tıkayan her ne ise dışarı çıkar ama büyük kısmı içerde, cildin altında kalır. Ama nedense her seferinde yine de sivilcenizi sıkmak etkili çözüm gibi gelir.

Çözüm: Bunu yine de yapacaksanız, en azından doğru yöntem uygulayın. Öncelikle sivilce ve siyah noktalar için özel tasarlanan metal çubuklardan birini alın. Aleti ve sivilceyi alkolle silin. Ardından çıkıntıyı yumuşatmak için ılık bir kompres uygulayın (ıslak bir bez gibi). En sonunda çıkarıcı aletin deliği ile sivilceyi aynı hizaya getirin ve tam aşağıya doğru ittirin. Bu yöntemi sadece ucu görünen sivilceler ve siyah noktalarda kullanın. Derin kistlerde kullanmanız onları daha kötü hale getirecektir. Ya da daha iyisi, bir dermatoloğa gidin ve o büyük sivilceye kortizon enjekte ettirin; bu sayede bir kaç saat içinde kaybolabilirler.

Sigara içilen ortamlarda bulunmak
Sigara içmemek yeterli değil, sigara içilen ortamda bulunmak bile cildinizi mahvedebiliyor. Sigara dumanındaki kimyasallar (karbon monoksit, katran, nikotin v.b.) direkt gözeneklerinize işliyor. Bu toksinler vücudunuzun hücreleriyle temas ettiğinde ise yumuşak ve dirençli yapan elastinini bozar. Cildinizde erken yaşlanmayı tetikleyen ve cildin kendi kendini yenileme özelliğini etkileyen zararlı yapılar oluşturuyor.

Çözüm: Sigarasız ortamlarda kalmaya çalışın ama kendinizi bir duman bulutunun ortasında bulursanız da içenlerden uzak durun ve iyi havalandırılan yerlere yönelin (teraslı ya da dışarda oturulabilen bar ya da restoranlar). Eve dönünce de duşa girip saçınızla cildinize bulaşmış artıkları çıkarın. Hemen ardından da, C ve E vitaminlerini içeren antioksidan özellik taşıyan bir nemlendirici kullanın.

Hamile olduğunuz halde kozmetiklerinizi değiştirmemek
Uzmanların ciddi bir uyarısı var: “Hamile olmayanlar için zararsız olan pek çok cilt bakım malzemesi fetüse zarar verebilir.” Bilinen ve sürekli kullanılan anti-aging ve akne bileşenleri, kırışıklara karşı kullanılan retinol ve aknelere karşı uygulanan benzoil peroksid gibi maddeler hamile kadınlar için güvenli bulunmuyor.

Çözüm : Hamile kalmaya karar verdikten sonra ürünlerinizin içeriklerini okumaya başlayın. Hamilelik esnasında kullanımları güvenli olan meyve özlü ya da laktik (süt) özlü ürünleri tercih edin. Her ikisi de doğal cilt soyucu özlere sahip yüz temizleyicileri iyi bir çözüm olabili-yor. Aniden beliren cilt sorunları için düşük yoğunlukta sali-silik asit içeren ürünler kullanmanız da yerinde olur.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*