Cilt hastalığı psikolojiyi bozuyor

  • Giriş : 29.08.2006 / 00:00:00

Uzmanlar, sedef veya vitiligo (ala) hastalıklarının tedavi edilmemesi durumunda hastaların psikolojik problemler yaşayabiliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Denizli Devlet Hastanesi cildiye uzmanı Dr. Figen Bilen, yaptığı yazılı açıklamada gümüş renginde ve pul pul olup deride leke oluşturan "sedef" ve deride renk kaybına uğramış beyaz plakalarla seyreden "kornik" ve genellikle ilerleyici kozmetik problem oluşturan "ala" hastalıkları hakkında bilgi verdi.

Bu tür hastalıkları bulunan kişilere uyarılarda da bulunan Bilen, tedavi edilmeyen sedef ve ala hastalıklarının insan psikolojisinin bozulabildiğini söyledi.

Dr. Bilen, zaman zaman sedef hastalarının sağlıksız tedavi yolları aradıklarını, bunun da genel vücut sağlığını bozduğunu vurguladı.

Cilt hastalıklarının ultraviyole tedavisiyle yok edildiğini ve bu sebeple hastaların uzmanlara görünmeden sağlıksız yöntemlere yönelmemesi gerektiğine işaret eden Bilen, "Işın tedavisi, lokal tedaviye dirençli hasta grubunda başarıyla uygulanmaktadır. Bu yöntemle güneşle alevlenen hastalıklar, atopik egzama, inatçı temas egzamaları, şeker hastalığı gibi sistemik hastalıklara bağlı kaşıntılar, derinin bazı lenfomaları ve bağ dokusu hastalıkların bir kısmı tedavi edilebiliyor. Hastayı güneşe duyarlaştırıcı ilaçlar kullanarak, hastalığın cinsine göre belli sürelerde yapay ışın kaynakları uygulanmaktadır." dedi.

Cilt hastalıklarının haftada 3-4 seansla tedavi edildiğini de belirten Dr. Figen Bilen, sözlerine şöyle devam etti: "Hastanemizde bu tedaviler için özel bir oda ve deneyimli yardımcı personel bulunmaktadır. Bu tedavi günde birkaç dakika yapılmaktadır. Haftada 3-4 seansla başlayan bu uygulama, etki alındıktan sonra daha seyrek aralıklara indirilerek sonlandırılıyor. Uygulamanın hastaya ciddi bir zarar vermemesi, kolay uygulanabilmesi ve zaman alıcı bir tedavi olmaması avantajlar arasındadır. Bu yöntemle tedavileri yüz güldürücü olmayan pek çok cilt hastalığında tedavi şansı sağlanmaktadır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious