Cilt sağlığı için ılık duş

Cilt sağlığı için ılık duş .7873
  • Giriş : 17.07.2007 / 11:10:00

Günde bir kez alınacak ılık duş vücudun yorgunluğunu alarak cildin daha sağlıklı olmasını sağlıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Cilt kurumasına karşı ise nötr sabun ve jel kullanılması öneriliyor.

Çukurova Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hamdi Memişoğlu, özellikle sıcak yaz günlerinde, cilt temizliğine çok daha fazla önem gösterilmesi gerektiğini söyledi.

"Aşırı duş almanın cilde zararlı olduğu" yönündeki açıklamaların gerçeği yansıtmadığını belirten Prof. Dr. Memişoğlu, "Günde bir kez alınacak ılık duş, vücudun yorgunluğunu alarak cildi temizler. Ayrıca kan dolaşımını düzenleyerek, daha güzel ve sağlıklı olmasına yol açar"dedi.

Duş sonrasında cildin kurumamasına özen gösterilmesi gerektiğini belirten Prof. Dr. Memişoğlu, asitlerden arındırılmış, nötr sabun ve jel kullanılmasını da önerdi:

"Deriye rahat bir nefes aldırmanın en kolay yolu, günde bir kez alınacak duştur. Ancak bunu yaparken, ona zarar verecek etkenlerden uzak durmak gerekir. Sağlıklı bir cilt istiyorsak, nötr sabun ve jel dışında ürünler kullanılmamalı. Bunun yanı sıra duş sonrasında, cildin kurumasını önlemek için deriye mutlaka nemlendirici kremler uygulanmalı."

Lif ve keseden uzak durun

Deri üzerinde, zararlı maddelerin içeriye nüfuz etmesini engelleyen bir katman bulunduğunu belirten Prof. Dr. Memişoğlu, bu katmanın tahriş edilmesinin bazı deri hastalıklarına davetiye çıkaracağını da söyledi.
Geleneksel Türk aile yapısında yoğun olarak kullanılan lif ve kesenin deriye büyük zarar verdiğini belirten Prof. Dr. Memişoğlu, "Banyo ve duş sırasında kullanılan kese, deriyi soyar, yağını alır ve deri kuruluğu oluşturur. Derinin sağlıklı bir şekilde görevini yürütmesi için bunlardan vazgeçilmesi gerek" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious