Cilvegözü sınırkapısında saatler süren bekleme çilesi

  • Giriş : 30.05.2006 / 00:00:00

Türkiye-Suriye sınır kapılarının en yoğun ve işlek kapılarından birisi olan Hatay Cilvegözü sınır kapısı, sınırdan geçmek isteyen insanlara büyük çile oluşturuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Sınır kapısında sadece dört polisin çalışması nedeniyle, pasaport işlemlerini gerçekleştirmek isteyen yolcular saatler boyunca sıcakta kuyrukta beklemek zorunda kalıyor. Sınır kapısında bekleme salonu olmadığı için insanları güneşin altında kalarak rahatsızlık geçiriyor. Yolcular arasında, uzun süre kuyrukta beklenme ve sıra bozma sebeplerinden dolayı sık sık kavgalar çıktığı ve yaralanmalar ile sonuçlandığı belirtiyor.

İsmini vermek istemeyen bir otobüs sürücüsü, bu durumdan çok rahatsız olduklarını ifade ederken, "biz yolcu taşıyoruz, en azından yolcular ve turistler için ayrı bir polis memurunun görevlendirilmesi lazım çünkü Türkiye'ye gelen turistler bu durumdan olumsuz yönde etkileniyor," diye konuşuyor.

Cilvegözü'nde normal aylarda 1.500 giriş ve 1500 çıkış yapılırken yaz aylarıdan itibaren bu giriş ve çıkış sayısı 7.000'lere tırmanıyor. Aşırı yoğunluk ve görevlileri azlığı nedeniyle, giriş-çıkış yapan tırlar ve kamyonlarda yeterli güvenlik araması yapılamadığı iddia ediliyor.

Sınırın diğer yakasındaki Suriye Bab el-hava sınırkapısında ise Türk tarafında yaşanan olayların tam tersi yaşanıyor olması insanları hayrete düşürüyor. Zaman zaman sınır kapısı sahasında tırlardan kaynaklanan kuyruklar olsa da bu durumdan ne otobüsler ne de taksiler etkileniyor. Pasaport işlemlerinin yapıldığı Bab El Hava sınır kapısında hem bekleme salonu hem de bu salonda bulunan oturulabilecek banklar bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious