Cilvegözü'de 7 km. kuyruk

  • Giriş : 16.08.2006 / 00:00:00

Cilvegözü Sınır Kapısı'nda 7 kilometrelik kuyruk oluştu, Ankara'dan gelecek karar bekleniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Hatay'ın Reyhanlı ilçesi Cilvegözü Sınır Kapısı'ndaki inşaat nedeniyle yük araçlarını geçişinin durdurulmasının ardından kapıda 7 kilometrelik kuyruk oluştu. Kuyrukta bekleyen şoförler çileden çıkarken kapının kapanmamasını istedi.

Gümrük Müsteşarlığı'ndan gelen heyet kapıda incelemelerde bulundu. Şimdi Ankara'dan gelecek karar bekleniyor. Antakya Ticaret Odası (ATSO) Başkanı Ali Kavak, oluşturdukları komisyon ve Ankara'dan gelen Gümrük Müsteşarlığı heyeti ile yaptıkları toplantıda, Cilvegözü Gümrük Kapısı'nın TIR ve kamyon geçişlerine kapanmaması için çözüm önerileri üretmeye çalıştıklarını söyledi.

Cilvegözü Gümrük Kapısı'na inceleme yapmak üzere gelen Gümrük Müsteşarı Genel Müdürü Umman Hatipoğulları başkanlığındaki heyet, saha da inceleme yaparak, gerekli raporunu Ankara'da hazırlayıp kararını bildirecek.

Cilvegözü Gümrük Kapısı'na AK Parti Grup Başkanvekili ve Hatay Milletvekili Sadullah Ergin, ATSO Başkanı Ali Kavak, Reyhanlı Belediye Başkanı Hüseyin Şanverdi, Hatay İl Genel Meclisi Başkanı Mahmut Narin, UND, RODER, Nakliyecilerin temsilcileri ile Ankara'dan gelen 8 kişilik heyetle basına kapalı olarak toplantı yaptı.

Gümrük Müsteşarı Genel Müdürü Umman Hatipoğulları ve beraberindeki heyet, ATSO, UND ve RODER'in oluşturduğu komisyonla yaklaşık 2 saat süren toplantı yaparak, daha sonra Cilvegözü Gümrük Sahası'nda incelemelerde bulundu.

ATSO Başkanı Ali Kavak, toplantı sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtlayarak, toplantıda çözüm önerilerinin üretildiğini belirterek, "Bu çözüm önerilerinin hayata geçilip geçilemeyeceği şu an gümrük sahasının fiziki yapısı incelendikten sonra belli olacaktır. Bürokrasi belki kararları burada vermeyebilirler. Gümrük Müsteşarlığı'nda diğer yetkili ve kuruluşlarında bulunduğu toplantıda karar verilebilir" dedi.

Gümrüğün kapanmaması için çözüm üretmeye çalıştıklarını belirten Kavak, şöyle devam etti: "Ürettiğimiz bazı müşterek fikirlerde ortak noktayı bulmaya çalışıyoruz. Bunun yararlı olacağına inanıyorum. Gümrüğün kapanmaması için hepimiz ortak fikir üreteceğiz. Ancak bu gümrüğün kapanmaması için inşaat firmasına zarar vermeyecek bir şekilde çalışma başlatılması ve çözüm bulmasını istiyoruz. Bu toplantı sonunda olumlu karar çıkacağına ümit ediyorum. Belki bu karar herkesi memnun etmeyebilir, ama çoğunluğu memnun edecek bir karar çıkacağına inanıyorum. Cilvegözü Gümrük Kapısı'nda bugün giriş çıkışlar devam edecek. Ama yarın öbürsü gün ne olur bilemiyorum. Gümrük sahasının fiziki yapısını incelendikten sonra Gümrük Müsteşarlığından gelen heyet raporunu Ankara'da karara bağlayarak açıklayacak."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious