Cimbom'un mimarı BJK'li

Cimbom'un mimarı BJK'li.14935
  • Giriş : 30.09.2007 / 16:02:00

Seyrantepe projesine eski bakan Işın Çelebi'nin telefonuyla katıldıklarını belirten Arat, GS Başkanı Canaydın'ın, Beşiktaşlı olduğunu öğrendiğinde önce bir yutkunduğunu, sonra 'Olsun' dediğini anlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından Ali Sami Yen Stadyumu yerine Seyrantepe'de kurulacak spor kompleksinin ihale sürecinde gün yüzüne çıkan ve çok beğenilen projede, mimar olarak Mete Arat'ın imzası var. Arat'ın firmasının adı 'asp' Architekten Stuttgart. 'asp' ise Architekten Stuttgart Partnership'in baş harflerinden oluşuyor. Üç ortaklı şirketin iki ortağı Alman.

Alman Milli Kütüphanesi gibi birçok önemli projenin mimarlığını yapan ve spor komplekslerinde deneyimli bir mimar olan Arat, bugüne kadar katıldığı 500 uluslararası yarışmanın bazılarını kazanmış ve projeleri gerçekleştirmiş. 12 bin kişilik Leipzig Arena'yı, Oldenburg kentinde Basketbol sahasını, son olarak 2006 FIFA Dünya Kupası için tasarladığı Stuttgart'taki Gottlieb Daimler Stadiumu yapmış. Şimdi Seyrantepe projesine imza atacak.
'asp'nin merkezi Almanya'nın Stuttgart kentinde. Arat, bir Türk mimar ama 30 yıldan daha uzun bir süredir yurtdışında çalışıyor.
Bilindiği gibi Seyrantepe projesini Eren Talu - Alke ortaklığı kazanmıştı. Bu grup, stadyumun karşılığında Ali Sami Yen'in yerine de iş merkezi yapacak ve sağlayacağı gelirden TOKİ'ye pay verecek. Arat, Milliyet'in sorularını yanıtladı:

Çelebi'nin telefonu gelince...

Projeye nasıl katıldınız?
Seyrantepe Projesi'ne Işın Çelebi'nin telefonuyla dahil olduk. Bizim stadyum yaptığımızı duymuşlar, Işın Çelebi aradı, bize bu işi önerdi. Kabul ettik. Daha da enteresanı, Galatasay yönetiminde İrfan Aktar, Coşkun Peküstün gibi isimler hep benim askerlik arkadaşım çıktı. Onların vasıtasıyla Adnan Polat ve Özhan Canaydın'la görüştük. Böylece projenin içinde yer aldık.

Peki sizin, basına yansıyan mimari projenizi kim belirledi?
Biz projeye bir anda dahil olduk. Yardım olsun diye yaptığımız çalışmalar ve maket Başbakan'ın makamına gitti. Tabii bu arada yapılanlar hep TOKİ'ye de gösterildi. TOKİ de, 'Madem bununla ilgileniyorsunuz, o halde, Galatasaray bunu derinleştirsin, biz de ihaleye çıkalım' dedi. TOKİ'nin dümdüz sandığı arazi engebeli bir yerdi. Çalışmalarımızı ona göre yaptık. Bu sırada bölgeye hastane yapılması istendiği için Sağlık Bakanlığı ile bazı tartışmalar da kamuoyuna yansıdı. Biz tüm hazırlıkları yaparak bir hakem gibi Başbakan'a çıktık ve önümüz açıldı.

Başka iş ortaklarınız olacak mı?
Mimari proje beğenilince ekibi genişletme kararı aldık. Gruba, daha önce de çalıştığımız, stadyum konusunda uzmanlığı olan ekipler katıldı. Bunlardan biri stadyum çatılarıyla ünlü statik bürosu. 500 kişilik mühendislik bürosu Obermeyer ve Schlaich Bergermann und Partner'i grubumuza aldık. Türkiye'den TOKİ'nin tavsiyesi Yüksel Proje'yle ortak olduk. Onlar yol ve mühendislik yapımında çok başarılılar. 3 ay gibi kısa bir sürede bin 200 sayfalık ihale dosyası hazırlandı.

Nasıl bir stadyum olacak?
52 bin kişilik statta 150 loca olacak. Localar kâr getirme açısından kulübe bir şanstır. Ayrıca koltukların büyük bir kısmı da kombine olarak satılacak. Tam netleşmemesine karşın 3 bin 500 - 5 bin araçlık park alanı olacak. İç fonksiyonları yaparken, kendi bildiklerimizin yanında Galatasaray'ın teknik danışmanlığı altında Yeni Ali Sami Yen'i de baz alarak, onların fikirlerini de aldık. Galatasaray'ın Hollanda'dan getirdiği ekip de bize destek oldu. Kriterlerimiz, FIFA ve UEFA'nın ortaya koyduğu gereklilikler, güvenlik için gerekli önlemler, modern görünüm, kolay ulaşım ve herkesin aynı mükemmellikte görebilmesi.

Zorlu'nun zor yarışması

İstanbul'da başka projeleriniz de var mı?
Oğlum mimar Cem Arat ve mimar Bünyamin Derman'la birlikte Edip Holding için İkitelli'de 200 bin metrekarelik bir alışveriş merkezi yapıyoruz.
Zorlu'nun aldığı Karayolları arsasına inşa edilecek olan Zorlu Center için mimar arkadaşımız Cafer Bozkurt ile konsorsiyum oluşturarak kasımda sonuçlanacak yarışmaya katıldık. 117 kişi arasından yapılan elemelerin ardından 14 firma arsında yer aldık. Proje hakkında bilgi veremem ama adı gibi Zorlu bir yarışma oluyor. Kazanmayı istesekta bizi seçmeleri önemli değil. Bizim iyi bir şey yapabilmemiz önemli. Tek söylebileceğim, ekolojik bir proje olduğu.

Aksilik olmazsa 2 yılda hazır

Ne zaman biter?
İhale onaylandı. Şimdi alan firmanın nasıl bir bütçe koyacağı belli olur. Biz toplam projenin 130 milyon euroyu bulacağını tahmin ediyoruz. Çünkü bildiğimiz bir şey var ki o da, sadece çatının 15 milyon euroya mâl olacağı. İş ihaleyi alanın programına göre devam edecek. Tüm doneler ortaya çıkmış ve organizasyondan kaynaklanan bir zorluk olmaz, bütçe, zemin, yol gibi koşullardan kaynaklanan problemler çıkmazsa 2 yıl içinde yapılabilir.

Canaydın: Tüm takımlar kardeş

Siz Galatasaraylı mısınız?
Ben orada oturduğum için Stuttgart'ı tutuyorum. Ama eski İstanbulluyuz ve annem doğma büyüme Beşiktaşlı olduğu için Beşiktaşlıyım da. Galatasaray Başkanı Özhan Canaydın bunu duyunca yutkundu, sonra, 'Olsun bu iş başka, o iş başka. Türk kulüplerimiz kardeştir' dedi. Zorluğumuz olmadı. Serdar Bilgili döneminde Beşiktaş için bir proje yaptık. İnönü zor bir yer, şehrin hafızasına girmiş bir proje. Onu değiştirmek kolay değil. Yaptığımız projede arazi de sıkışık olduğu için tereddüt etmeleri normaldi. Yeni başkan Yıldırım Demirören bizimle irtibata geçmedi ve mevcut proje yapıldı.

MİLLİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious