Çin, 20 yıl daha dünyayı sarsmaya devam edecek

  • Giriş : 11.12.2006 / 00:00:00

Ortalama yüzde 10'un üzerindeki yıllık büyüme ile dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisi unvanını kimseye kaptırmayan Çin'in, ekonomik büyümesini 20 yıl daha devam ettireceği kaydedildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Çin'in tanınmış Ekonomisti Li Yining, ekonomide yüzde 7 oranındaki büyüme hızının en az 15-20 yıl süreceğine ve 2008'deki Pekin Olimpiyat Oyunları'ndan sonra Çin ekonomisinin düşüşe geçmeyeceğini söyledi.

Çin Radyosu, ilgili haberinde, Çin ekonomisinin hızlı ve istikrarlı büyümesinin nedenini dört ana başlıkta özetledi. Buna göre, birinci olarak yatırımların hareket yasası uyarınca, devam etmesi; ikinci olarak da bu dönemde Çin vatandaşlarının ihtiyaçlarının çeşitlilik göstererek, konuta, otomobile, turistik seyahate ve eğlenceye ihtiyaç duyması. Li, üçüncü olarak da özel ekonominin Çin'in Gayri Safi Yurtiçi Hasılası (GSYİH)'nda büyük bir payı oluşturması; dördüncüsünü ise Çin'in büyük çaplı sabit sermayenin yenilendiği bir dönemde bulunması olarak yorumladı.

DIŞ TİCARET HACMİ 2 TRİLYON DOLAR, GSYİH 2.5 TRİLYON DOLARA DAYANDI

Çin Gümrükler Genel Müdürlüğü verilerine göre, Çin'in dış ticareti hacmi bu yıl 1 trilyon 758 milyar dolara ulaşacak. Buna göre, Çin'in dış ticareti Pekin'in Dünya Ticaret Örgütü'ne (DTÖ) katıldığı 2001 yılına göre 1.2 trilyon dolardan fazla artarak son 5 yılda 2 katına çıkmış oldu.

İlk 11 ayda 1 trilyon 593 milyar dolara ulaşan Çin'in dış ticaret hacminin 2010 yılına kadar 2.3 trilyon dolara ulaşacağı tahmin ediliyor. Bu arada, Çin'in GSYİH'nın 2005'e oranla yüzde 10.5 artışla yıl sonunda 20 trilyon Yuanı (2.56 trilyon dolar) bulacağı açıklandı. Tüketici fiyat endeksinin ise yüzde 1.3 artacağı kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious