Çin, Almanya'yı geçecek

  • Giriş : 15.09.2006 / 00:00:00

Almanya eski Başbakanı Helmut Schmidt, baş döndüren bir hızla büyüyen Çin ekonomisinin bir kaç sene içinde Almanya'yı geçeceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Çin Başbakanı Wen Ciabao'un Avrupa gezisi kapsamında Hamburg'da düzenlenen Çin- Avrupa Ekonomik Zirvesi'nde bir araya gelen Schmidt, kimsenin Çin'in bu kadar hızlı bir şekilde büyüyebileceği tahmin edemediğini ve böyle gitmesi halinde Çin'in 15-20 yıl içerisinde Japonya'yı da geride bırakacağını ifade etti.

1974-1982 yıllarında Almanya Başbakanlığını yapan Schmidt, ''Bu gerçekten bir mucize. Dünya tarihinde böyle bir olay görülmemiştir.'' dedi. Schmidt, Çin'in büyümesinden korkanları yada kızanları da eleştirerek, ''Rekabete inananlar, 100 yıl önce Japonya yada Güney Kore, Tayvan yada 40 yıl önce Hongkong'la beraber olmak zorunda olduğu gibi pazarda yeni rekabetçilerin olduğunu kabul etmeliler.'' diye konuştu.

Schmidt, ''Şu an Çin yalnız başına geliyor ve Batı bundan endişe duyuyor. Ahlaklı konuşmak gerekirse tedirginlik doğru değil'' dedi. Schmidt, Çin'in politik reformlarına da değinirken, Batı dünyasının, Çin için neyin en iyisi olduğu kararını verecek doğru konumda olmadığını ifade etti. Almanya tarihinde Çin'i ziyaret eden ilk Başbakan olan Sosyal Demokratçı Schmidt, konuşmasında Batı'nın eleştirisini yapmadığını ancak, Çin için neyin iyi olduğuna Batılıların yada bazı yabancıların dikte etmesi değil, Çin'in kendisinin karar vermesi gerektiğini dile getirdi.

Schmidt'in, Batı Avrupa halkının ve özellikle kendi ülkesinin, kendine has çıkarları adına Çin ile iyi ve dost ilişkiler geliştirmesi gerektiğini anlatan Nachbarland China (Çin'e Komşu) adlı kitabı bu ayın sonunda piyasaya çıkacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious