Çin, CNN'den özür bekliyor

Çin, CNN'den özür bekliyor.10594
  • Giriş : 15.04.2008 / 14:24:00

Çin, Amerika'nın CNN televizyonundan, yorumcularından birinin Çinlileri "ahmak" ve onların ürünlerini de "döküntü" adlandırdığı için özür talep ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Geçtiğimiz aylarda CNN'nin politik programı The Situation Room'un sunucusu Jack Cafferty, Çinliler ile ilgili yorumlar yapmıştı. Cafferty, programında Çinlileri "ahmak" (goons) ve onların ürünlerini de döküntü (junk) adlandırmıştı.

Çin Dışişleri sözcüsü Jiang Yu, düzenlediği basın toplantısında, CNN'nin sunucusunun Çinlilere karşı böyle düşmanca tavırları karşısında hayrete düştüklerini bildirdi. Jiang, "Cafferty, Çin ve Çin halkına iftiralarda bulunmuştur. Ayrıca basın etiğini ciddi ihlal etmiştir." Dedi. Çin yetkilisi CNN ve Cafferty'yi şeytanca sözleri için özür dilemelerini gerektiğini vurguladı.

Cafferty programında ABD'nin Çin'den üzeri kurşun ile boyanmış döküntü malları ve zehirli hayvan gıdası ithal ettiğini söylemişti. Amerikalı yorumcu ayrıca Çinlilerin 50 yıl önce oldukları gibi bir yığın ahmaktan başka bir şey olmadıklarını ifade etmişti.

Çin hükümeti geçtiğimiz ay Tibet'te yaşana şiddet olayları sonrası ülkedeki CNN dahil bütün batı medyasının faaliyetlerini sınırlamıştı. Çin, batı medyasının Tibet yanlısı haber yapmakla suçluyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious