Çin, 'Domuz yılına' girdi

  • Giriş : 17.02.2007 / 00:00:00

Çin'in geleneksel 12 hayvanlı ay takvimine göre bu yıl aynı zamanda ''Domuz Yılı'' olarak kutlanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dünyadaki yaklaşık 1,5 milyar Çinli tarafından kutlanan ve ''ikinci Noel'' olarak adlandırılan bu bayram akşamı, Çin'in şehirleri atılan havai fişek, çatapat ve diğer patlayıcılarla adeta bombardımana uğramış bir görünüm arz ediyor. Saatler 24.00'ü (TSİ 18.00) gösterdiğinde başkent Pekin'in gökyüzü muhteşem bir havai fişek gösterisine sahne oldu.

Yeni yıla girişi tarihi mekânlarda görmek isteyen yerli ve yabancı halk, Pekin'in tarihi binasının bulunduğu meydanda toplandı. Yaşlı genç herkes burada çatapat patlattı ve havai fişeklerin gökteki ışıltısını izledi. Saatler 24.00 olduğunda Zil Kulesi'nden yeni yılın girdiği dev zil çalınarak ilan edildi. Bu kuleden Pekin'i izlemeye gelenler hiç de pişman olmayacakları bir gösteriye tanık oldu. Meydanda geleneksel aslan dansını ve diğer gösterileri izleyen halk adeta kendinden geçti. Gösterileri izlemeye gelen Çinliler, çok muhteşem duygulara sahip olduklarını ve herkesin bu duyguları tatması gerektiğini söyleyerek, herkese öpücük gönderdi.

Sokakların gürültüden geçilmediği Pekin'de güvenliği sağlamak için 200 binden fazla polis görev yaptı. Şehirdeki beş meydan ve 111 cadde 1 saat için havai fişek atanlara ayrıldı ve trafiğe kapatıldı.
Ancak sokaklarda ferdi yapılan kutlamalar sabaha kadar sürecek gibi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious