Çin, en büyük felaketle yüz yüze

  • Giriş : 10.08.2006 / 00:00:00

Çin, son 50 yılın en büyük tayfunuyla karşı karşıya: 1 buçuk milyon kişi tahliye edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çin Merkezî Meteoroloji İstasyonu'ndan yapılan açıklamaya göre, saatte 216 kilometre hızla ilerleyen Saomai tropikal fırtınası ülkenin güneydoğusundaki Fucien eyaletinin kuzeyinden Cıacian eyaletinin güneyine kadar deniz kıyısını etkisi altına aldı. Yetkililer, tayfunun akşam saatlerinde Cıcian'a indiği ve ilk belirlemelere göre 2 kişinin öldüğü ve 12 kişinin kaybolduğunu bildirdi. Ülkedeki resmi haber ajansı Şinhua ise bu eyalette 80 kişinin yaralandığını duyurdu.

Yetkililer, Saomai'nin Ağustos 2004'te Cıcian eyaletinde 164 kişinin ölümüne neden olan Rananim tayfunundan daha şiddetli olduğu uyarısında bulundu.

TRENİ DEVİRECEK, 20 TONLUK TANKERİ SÜRÜKLEYECEK GÜÇTE

Yetkililer, adını Vietnamcada Venüs gezegeninden alan Saomai'nin bir treni devirecek kapasiteye sahip olduğunu ve beklenenden daha şiddetli etki yapacağını tahmin ediyor. 20 ton petrol yüklü bir tankeri önüne katıp sürükleyecek güce de sahip olan Saomai'nin zararlarını en aza indirmek için bu eyaletlerdeki 1 buçuk milyon kişi tahliye edildi. Afetzedelerin yiyecek, içecek, giyecek, ısınma, sağlık ve geçici konut gibi temel yaşam ihtiyaçlarını karşılaması için yerel hükümetlere çağrı yapıldı.Yerel medyanın haberlerinde Saomai'nin ülkenin Cıcian eyaletine inen ve Ağustos 1956'da 3 bin kişinin ölümüne neden olan tayfundan bu yana Çin'i vuran en büyük ve şiddetli tayfun olduğu belirtiliyor.

MİLYONLARCA KİŞİ TEHLİKEDE

Tayfunun beraberinde getirdiği şiddetli rüzgar, aşırı yağmur ve su taşkınlarından dolayı bölgede hayat felç oldu. Yerli ve yabancı yatırımcıların üretim merkezi konumundaki yerlerden biri olan Vıncou şehrindeki okullar, havaalanı ve stadyumlar kapandı. Tayfunla mücadele için tüm fabrikalar, alışveriş yerleri ve ofislerdeki faaliyetler durduruldu. Bölgede en yüksek alarm düzeyine geçildi.

Çin'de temmuz ayında oluşan doğal afetlerde yaklaşık bin kişinin ölürkn, 310 kişi kaybolmuştu. Oluşan ekonomik zararın ise yaklaşık 9 milyar dolar civaarında. Çin'de resmi rakamlara göre, Mayıs ile Temmuz ayları arasında hava şartlarına bağlı olarak oluşan afetlerde bin 300 kişi ölmüş, 306 kişi de kaybolmuştu. Prapiroon adı verilen yılın 8. tayfunu geçen hafta 80 kişinin ölümüne neden olmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious