Çin, Hint ve İran otomobilleri yollarda

  • Giriş : 10.09.2007 / 08:58:00

Türkiye’ye ithalatı uzunca bir süredir askıda kalan Doğu menşeili araçlar için izinler çıkmaya başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hintli Mahindra 20 bin YTL’den ticari araç satışına başlarken, İranlı Samand ekim sonunda, Çinli Chery ise kasım sonunda pazara

Yaklaşık 40 marka ve 220'ye yakın modelin satıldığı Türkiye otomotiv pazarındaki rekabete 3 marka daha katılıyor. Türkiye’ye ithalatları uzunca bir süredir askıda kalan Hintli Mahindra, İranlı İkco ve Çinli Chery markaları için izinler çıkmaya başladı. Otomobil Distribütörleri Derneği (ODD) ve Doğuş Otomotiv Grubu eski Başkanı İlhan Çetinkaya’nın başında bulunduğu İlçe Otomotiv AŞ, Hintli Mahindra’nın ticari modellerinin satışını gerçekleştiriyor. Otomotiv Distribütörleri Derneği Başkanı Yüksel Mermer’in sahibi olduğu Mermerler Otomotiv Chery markasını kasım sonunda getirmeyi hedeflerken, ilk bayiyi Antalya’da açacak. MYS Otomotiv ise İran’dan araç ve yedek parça ithalatına başlarken, Samand LX modelini ekim sonunda 19 bin 900 YTL’den satışa sunmaya hazırlanıyor.

Otomotiv sektöründe dünyada ve Türkiye’de gittikçe artan rekabet ortamına her geçen gün yeni markalar ekleniyor. Doğu ve Uzakdoğu menşeili bazı üreticilerin Avrupa’da tip onayı izni almasının ardından ülkemizde de paralel gelişmeler yaşanmaya başladı. Doğu menşeili üreticiler “ucuz” otomobil ile Türkiye’deki sektörden pay almak için kolları sıvıyor. Yeni markalardan biri Samant LX İran'dan geliyor. MYS Otomotiv Genel Müdürü Yiğit Seskır, resmi izinlerin tamamlandığını belirterek, İran’dan araç ve yedek parçaların yola çıktığını söyledi. Yıl sonuna kadar Türkiye çapında 40 bayi ile hizmet vereceklerini belirten Seskır, ekim sonunda pazara sunacakları Samand LX’in 19 bin 900 YTL’den satılmasının planlandığını belirtti. Şirketin merkezini Bursa’dan İstanbul’a taşıyacaklarını da söyleyen Seskır, şunları söyledi: "Türk piyasasına sunacağımız Samand LX araçlarda 1600 cc 110 Bg Peugeot motoru Airbag, ABS, klima, elektirikli koltuklar, yol bilgisayarı, CD-Mp3 player, arka park sensörü, alarm gibi standartlar mevcut. Araçları 3 yıl veya 100 bin km garanti ile satacağız. Ortadoğu’nun en önemli otomotiv markası IKCO (İran Khodro Industrial Group) Samand modeli ile, dünya klasmanında da otomobil üreticisi firmalar arasında 14'üncü sırada yer alıyor. Bu modelin ardından bu yıl Pars ve Soren modellerini de getireceğiz. İlk yıl satış hedefimiz 3 bin adet seviyesinde olacak. Ortadoğu'nun en büyük otomotiv firması olan İranlı Khodro 2005’te 740 bin adet otomobil üretimiyle aynı zamanda bir rekorun da sahibi olarak bilinmekte, 2008 yılında ise bir milyon araç üretmeye hazırlanıyor.”

Chery bayilik veriyor

Öte yandan uzun süredir ithalat izni için uğraşan Çinli Chery mutlu sona yaklaştı ve bayilikler vermeye başladı. İlk bayisini Antalya Havalimanı bölgesindeki otomotiv caddesi üzerinde açacak olan (Yıldızlı Otomotiv) Chery Türkiye, resmi izinleri tamamlamak üzere. İstanbul'un Anadolu yakasında E-6 yolu üzerinde de showroom çalışmalarına başlayan şirket, 1 yıl içinde 50 showrooma ulaşmayı planlıyor. Mermerler Otomotiv'in Türkiye distribütörlüğünü üstlendiği Çinli markanın hedefi kısa sürede tüm Türkiye'ye yayılmak.

Chery Türkiye'nin Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Mermer, Chery Alia modeli için İngiltere'den onay alındığını hatırlatarak, "Kısa süre içinde 4x4 modelimiz Tiggo başta olmak üzere toplam 4 aracın AB'ye uygundur izinleri çıkacak. Biz de bu araçla ramazan ayı sonrasında pazara girmiş olacağız" dedi. Bayilik konusunda ince eleyip sık dokuduklarını söyleyen Mermer, Chery showroomlarının büyüklüklerine göre Platinium, Diamond ve Prestige olarak sınıflandırılacağını sözlerine ekledi. Yüksel Mermer, Çinli Chery'lerin satış fiyatıyla ilgili henüz bir net rakam veremediklerini, pazarlıkların sürdüğünü belirterek, "Fiyatlarımız çok rekabetçi olacak" dedi.

Mahindra satışa çıktı

Doğuş Otomotiv Yönetim Kurulu ve Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) eski Başkanı İlhan Çetinkaya’nın firması İlçe Otomotiv AŞ de Hintli marka Mahindra’nın ticari araç satışlarına başladı. Tata’dan sonra Türkiye pazarına giren ikinci Hint markası olan Mahindra, SUV ve hafif ticari araçların yanı sıra traktör üretimi de gerçekleştiriyor. Türkiye’de geçtiğimiz günler itibarıyla ilk olarak ticari araçların satışına başlayan İlçe Otomotiv, tek ve çift kabinli Mahindra pick-up modellerini 20 bin ile 30 bin YTL arasında satışa çıkardı. Türkiye genelinde bayilik ve servis çalışmalarını sürdüren İlçe Otomotiv önümüzdeki günlerde Mahindra’nın SUV ve diğer modellerinin ithalatını planlıyor.

İthal izni için 1.5 yıl beklediler

Türkiye’ye ithali planlanan Chery, Mahindra ve İkco Samand’ın işlemleri yaklaşık 1.5 yıldır sürüyor. Çinli üretici Chery Automobile ülkenin bugün en büyük otomobil üreticisi konumunda bulunuyor. AB normlarına uymadığından Türkiye’ye ithali gerçekleşmeyen Chery'nin Alia modeli, İngiliz hükümetinin otomobillere sertifika veren resmi kuruluşu VCA'dan "Avrupa Birliği'ne uygundur" belgesi almayı başarınca, Türkiye için de ithalat yolu açılmış oldu. Hintli Mahindra’nın ise "tip onayı"nın olması ve Avrupa’da satılmasına rağmen Türkiye ve Hindistan arasındaki dengesiz dış ticaret rejimi yüzünden ithalatına izin verilmiyordu. Aynı zamanda önemli bir traktör üreticisi de olan Mahindra’nın Türkiye’de imalata girmesi de öngörülüyor. Ortadoğu’nun en önemli otomotiv markası IKCO Samand modeli ile dünya klasmanında da otomobil üreticisi firmalar arasında 14'üncü sırada yer alıyor. Fransız Peugeot ile işbirliği içerisinde bulunan IKCO, Peugeot Renault ve Mercedes otomobillerini de, İran’da üretip pazarlıyor.

REFERANS

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious