Çin, Kosova'nın bağımsızlığından endişe duyuyor

Çin, Kosova'nın bağımsızlığından endişe duyuyor.16764
  • Giriş : 19.02.2008 / 12:00:00

Çin, Kosova'nın bağımsızlığından "derin endişe duyduğunu" bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde veto hakkına sahip 5 daimi üyeden birisi olan Çin'in Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Liu Jianchao, bugün düzenlenen olağan basın toplantısında Kosova'nın bağımsızlığının bölgedeki barış ve istikrarın geleceği adına oluşturacağı sonuçların endişe verici olduğunu yineledi.

Liu, "Kosova'nın tek taraflı davranışı, Balkanlar'daki barış ve istikrarın korunması ve Kosova'nın çok uluslu toplum haline getirilmesi hedeflerine ulaşılmasını ciddi biçimde etkileyecektir" dedi. Sözcü Liu, Pekin hükümetinin Kosova sorununun çözümünün en iyi yolunun, Belgrad ve Priştine arasında yapılacak ortak planlar çerçevesinde çözülmesi olduğunu hatırlattı.

Açıklamada, Kosova sorununun çözümünün Balkanlar'daki barış ve istikrarın yanı sıra, uluslararası ilişkileri düzenleyen temel ilkeler ile BM Güvenlik Konseyi'nin otoritesini ve üstlendiği rolü yakından ilgilendirdiğini vurgulandı.

Sırbistan ve Kosova'ya çağrıda bulunan Liu, söz konusu soruna uluslararası hukuk kuralları çerçevesinde yaklaşmalarını, Balkanlar'daki güvenlik ve istikrarı ortaklaşa korumalarını istedi.

Liu, bir gazetecinin "Çin Kosova'nın bağımsızlığına karşı mı?'' sorusunu ise "Biraz önce konuyla ilgili görüşümü açıkladım'' diye yanıtladı.

TAYVAN'A UYARI

Tayvan'ın Kosova ile siyasi ilişkiler kurmak istemesi yönündeki bir soru üzerine Liu, Taipei'nin Kosova'yı tartışması ve tanıması gibi bir yetkisi ve hakkı olmadığını, 23 milyon nüfuslu adanın Çin'in ayrılmaz bir parçası olduğunu aktardı.

Dışişleri Sözcüsü, Tayvan'ın her ne şekilde olursa olsun Çin'den ayrılmasına kesinlikle müsaade etmeyeceklerini tekrarladı.

Çin'de 56 farklı milliyetten topluluklar bulunuyor.

ÇİN, ABD'NİN VURACAĞI ARIZALI UYDUDAN DA KAYGI DUYUYOR-

Washington'ın dünyaya düşmesi beklenen arızalı casus uydusunun atmosfere girmeden vurulacağını açıklaması, uzayda ABD'nin yeni rakibi olarak gösterilen Çin'i rahatsız etti.

Liu, söz konusu vurma planını yakından takip ettiklerini, buna karşı alınacak koruyucu önlemler üzerinde çalıştıklarını yineledi. Sözcü Liu, ABD makamlarından uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmesini ve Pentagon'un söz konusu füzeyi vurma planının uzay ve ilgili ülkelerin güvenliğine zarar vermesinden kaçınmasını da istedi.

Pentagon, gelecek ayın başında dünyaya düşmesi beklenen arızalı casus uydunun Amerikan donanmasına ait bir gemiden ateşlenecek özel bir füze ile vurulmasına karar vermişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious