Çin, Kuzey Kore'ye karşı çıktı

  • Giriş : 10.10.2006 / 00:00:00

Çin, Kuzey Kore'ye, yaptığı nükleer denemeden dolayı müdahaleye karşı çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Liu Ciençao (Liu Jianchao), Kuzey Kore (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (KDHC))'nin nükleer denemesinin, Çin-KDHC ilişkilerini kuşkusuz olumsuz etkilediğini, ancak Çin'in bu ülkeye karşı olan politikasının değişmeyeceğini söyledi.
Sözcü Liu, Çin'in öteden beri KDHC ile iyi komşuluk ve dostluk ilişkilerini geliştirmek için çaba harcadığını belirterek, ''Uluslararası toplumun itirazlarını hiçe sayarak nükleer deneme gerçekleştirmesinden sonra Çin, Kore Yarımadası'ndaki nükleer sorunun istişare ve diyalog yoluyla barışçı şekilde çözülmesi yolunun henüz kapanmadığını, ilgili tarafların 6'lı Görüşmeler yolunu izlemeye devam etmesi gerektiğini savunuyor.'' dedi. Sözcü Liu, olağan basın toplantısında konuşurken, KDHC'nin söz konusu girişiminin 6'lı Görüşmeler'i başarısızlığa uğrattığı görüşüne katılmadığı, tam tersine 6'lı Görüşmeler'in halen Kore Yarımadası'ndaki nükleer sorunun çözülmesinin en iyi yol olduğunu ifade etti. Sözcü ayrıca, Çin'in Kore Yarımadası'ndaki nükleer sorunun çok çetin ve karmaşık bir sorun olduğunu savunduğuna işaret ederek, ''Bu sorunun çözülmesi için çeşitli tarafların özellikle KDHC'nin ortak çaba harcaması gerekiyor.'' diye konuştu.

-GÜNEY KORE DE MÜDAHALEYE KARŞI-

Güney Kore Başbakanı Han Myung-sook, Kuzey Kore'ye nükleer deneme yaptığını açıklaması nedeniyle askeri güç kullanımı tehdidini içeren bir BM kararını desteklemeyeceklerini açıkladı. Han, BM Güvenlik Konseyi'nin taleplerine uymaması durumunda Kuzey Kore'ye karşı askeri güç kullanımı olasılığını içeren bir BM kararına karşı olacaklarını ve şüpheli tesislerde yeni bir nükleer deneme yapılacağına yönelik hiçbir hazırlık sinyali kaydedilmediğini söyledi.

-KUZEY KORE'DEN ABD'YE TEHDİT-

90'lı yıllardan beri düzenli olarak plütonyum stoklayan Kuzey Kore'nin bir yetkilisi, ABD'nin ülkesine karşı katı tutumunu sürmesi halinde, hedefini belirtmediği nükleer başlıklı füze fırlatma tehdidinde bulundu. Güney Kore haber ajansı Yonhap'ın bildirdiğine göre, adının açıklanmasını istemeyen bir Kuzey Koreli yetkili, "Nükleer başlıklı bir füze fırlatmamızdan önce durumun düzelmesini umuyoruz. Her şey ABD'nin tepkisine bağlı. Yaptığımız nükleer deneme, müzakere masasında ABD'ye karşı koyma niyetlerimizin bir ifadesidir. Kaybedecek bir şeyimiz yok. Yaptırımlar bir çözüm değil." dedi.

-JAPONYA BEKLEMEDE-

Japonya Başbakanı Şinzo Abe, Kuzey Kore'ye ek yaptırımlar uygulamak için, bu ülkenin nükleer silah denemesi yaptığı bilgisinin doğrulanması gerektiğini söyledi.

Abe, gazetecilere yaptığı açıklamada, söz konusu bilgilerin doğrulanmasını beklemeyebileceklerini de belirtti. Abe, '' Japonya, Kuzey Kore'de bir rejim değişikliği arayışında değildir. Ancak mevcut rejimin izlediği siyasette değişiklik arzuluyoruz.'' diye konuştu.

Kuzey Kore'nin şu anda 50 kilograma kadar plütonyum stoku bulunuyor. Bu miktarın başka denemeler yapmaya yetecek bir miktar olduğu belirtilirken, Güney Koreli yetkililer, Kuzey Kore'nin bir ya da iki atom bombası ürettiğini ileri sürüyor. Nükleer silah denemesiyle tüm dünyanın dikkatlerini üzerine toplayan Kuzey Kore dünyaya en kapalı toplumlardan biri. Komünizm rejimine sahip olan Kuzey Kore, İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra Kim Il-Sung tarafından 1948'de kuruldu. 1950 yılında Güney Kore bağımsız devleti ilan ederken, yaklaşık 2 milyon kişinin hayatına mal olan Kore Savaşı sona erdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious