Çin, Kuzey Kore'yi ikna etmeye çalışıyor

Çin, Kuzey Kore'yi ikna etmeye çalışıyor .15054
  • Giriş : 03.07.2007 / 14:15:00

Çin Dışişleri Bakanı Yang Cieçi’nin Pyongyang’da Kuzey Kore lideri Kim Jong-il ile görüştüğü bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Çin Gang, Pekin’deki basın toplantısında, dün Kuzey Kore’ye giden bakan Yang’ın bu ülkenin yetkilileriyle, başta ticari ilişkiler olmak üzere işbirliğinin genişletilmesi yollarını ele aldığını söyledi.
Bakan Yang’ın Kim Jong-il ile yaptığı görüşme hakkında detaylı bilgi vermeyen sözcü, yetkililerle, enerji yardımı ve güvenlik garantisi karşılığında Pyongyang’ın nükleer programından vazgeçmesini içeren, şubat ayında varılan anlaşmayı hayata geçirmek için çalışmak yönünde mutabakata vardıklarını belirtti. Sözcü Çin, Yang’ın Dışişleri Bakanı olarak Kuzey Kore’ye yaptığı ilk ziyaretinde, Çin’in, Kore Yarımadası’ndaki nükleer sorunun istişare ve diyalogla barışçı yollardan çözülmesi yönündeki tutumunu yinelediğini kaydetti.
Bu sorunla ilgili altılı görüşmelere katılan Çin, ABD, Rusya, Güney Kore, Kuzey Kore ve Japonya arasında 13 Şubatta, Kuzey Kore’nin enerji yardımı ve güvenlik garantisi karşılığında Yongbyon nükleer reaktörünü kapatması konusunda anlaşmaya varılmıştı. Ancak Pyongyang yönetiminin bir Makao bankasında dondurulan 25 milyon doların serbest bırakılmasını şart koşması ve Amerikalı yetkililerin bu konuda çalışmalarından dolayı reaktörü kapama süreci uzadı. Bu paranın serbest bırakılması üzerine Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu denetçileri geçen hafta Kuzey Kore’ye davet edildi.
Pyongyang yönetiminin nükleer silah üretiminde kullanılan plütonyum üretilen Yongbyon reaktörünü ne zaman mühürleyeceği ise belirsizliğini koruyor.
Washington yönetimi, Kuzey Kore’nin söz konusu reaktörü kapatmadan önce taahhüt edilen petrol yardımının bir kısmını istediğini açıkladı.
ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Christopher Hill de altılı görüşmelerin yeni turundan önce Kuzey Kore’nin Yongbyon reaktörünü kapatmasını istediklerini belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious