Çin, NYT muhabirini affetmedi

  • Giriş : 01.12.2006 / 00:00:00

Çin mahkemesi, New York Times (NYT)'ın Çinli muhabiri Zhao Yan (43) hakkında dolandırıcılıktan verilen üç yıl hapis cezasını onadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Zhao'un avukatı Guan Anping, mahkeme kararının adil olmadığını ve bu kararın Çin'deki adli reformun söz verilen hızda yapılmadığını gösterdiğini söyledi. NYT'nin muhabiri Zhao, Çin'in eski lideri Jiang Zemin'in Ordu komutanlığını bırakacağı yolundaki haberinin ardından birkaç gün sonra, 17 Eylül 2004'te ''devlet sırrını dışarıya sızdırmak'' suçundan dolayı tutuklanmıştı.

Çinli gazetecinin davasında yurtdışından gelen baskılar netice vermiş ve Çin mahkemesi, Zhao'u sırları ifşa etme suçundan yargılamak yerine, kırsal kesimdeki bir yöneticiyi 2001 yılında 20 bin Yuan (2 bin 500 dolar) dolandırmak suçundan üç yıl hapis cezasına çarptırmıştı. Karara gerekçe olarak, Zhao'un, yetkilinin ıslah kampına gönderilmesini önlemeye yardım edeceği gerekçesiyle bu parayı alması gösterilmişti.

Çin Devlet Başkanı Hu Jintao'un bu yıl Mart ayında yaptığı ABD ziyaretinden birkaç gün önce Zhao hakkındaki tahkikatın sona erdirileceği açıklanmış, ancak daha sonra yargı süreci yeniden başlatılmıştı.

Pekin Yüksek Halk Mahkemesi geçen hafta Singapur'da yayımlanan Strait Times gazetesinin Hong Kong'daki Çin muhabiri Ching Cheong hakkında da Çin'in ayrılıkçı eyaleti olarak gördüğü Tayvan adına casusluk yapmak suçundan verilen beş yıl hapis cezasını onamıştı. Bu tip olaylar Merkezi Paris'te bulunan Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (STGÖ) ile insan hakları gruplarının tepkisini çekerken, STGÖ'ye göre Çin'de en az 32 gazeteci çeşitli suçlardan dolayı gözaltında bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious