Çin, Obama'ya sansür uyguladı

Çin, Obama'ya sansür uyguladı.12370
  • Giriş : 21.01.2009 / 12:06:00

ABD Başkanı Barack H. Obama'nın dün yemin töreninde yaptığı konuşmanın komünizm ile ilgili kısmı, Çin'deki medya organlarında 'karmaşıklığa' neden oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bazı televizyon, internet siteleri ve gazeteler Çince çeviride konuşmayı sansürlerken, internetteki tartışma sitelerinde Obama'nın konuşması orijinal haliyle yer aldı.

Obama'nın dünyanın her tarafında milyonlarca kişinin izlediği konuşması sırasında söylediği "Önceki nesilleri sindiren komünizm ve faşizmi unutmak sadece füze ve tankları lağvetmekle olmaz, güçlü ittifaklar ve kararlılık gerektirir" sözleri devlet kanalı China Central Television tarafından canlı yayınlandı. Ancak komünizm ile ilgili kısım çevrilirken, kanal yetkilileri yayını aniden acemice bir şekilde kesmek zorunda kaldı.

Obama'nın konuşmasını yayınlayan Çin'in iki büyük internet haber portalı Sina ve Sohu da aynı kısmı "atlamayı" tercih etti.

Bununla birlikte Obama'nın söylemlerinin İngilizce versiyonları bazı medya organlarında kesilmemiş bir şekilde verildi. Devlet güdümündeki İngilizce yayın China Daily, baş sayfada yer verdiği konuşmada komünizmle ilgili kısmı yayınlamayı tercih etti. China Daily'nin internet sitesinde yer alan konuşma metninin tamamında da aynı bölümün kesilmemesi dikkat çekti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*