Çin, Orhan Pamuk'u tavsiye ediyor

  • Giriş : 28.11.2006 / 00:00:00

Nobel edebiyat ödülü alan Türk yazar Orhan Pamuk'un "Benim Adım Kırmızı" adlı romanı Çin'de 2006 yılının ''En çok tavsiye edilen kitabı'' seçildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Pekin Akşam Haberleri gazetesine göre, Shenzhen kentinde düzenlenen ilk 'Gazete Okuma Kültürü Yuvarlak Masa Toplantısı'nda kısa süre önce Çinceye çevrilen "Benim Adım Kırmızı" adlı roman en çok tavsiye edilen kitaplar arasında birinci geldi. 54 kaynak eser arasından seçilen Pamuk'un romanı, yapılan kapalı oylamada kullanılan 30'dan fazla oyun 24'ünü alarak ezici farkla birinci oldu.

Shenzhen Okurlar Ayı Etkinliği Organizasyon Komitesi ve Shenzhen Gazeteciler Cemiyeti tarafından düzenlenen etkinliğe ülkenin medya temsilcileri ile kitap eleştirmenleri katıldı. 21 Kasım'daki toplantıda ikincilik ödülünü Çinli yazar Cha Jianying'ın ''80'li yılların röportaj notları'', üçüncülüğü de ABD'li yazar Thomas L. Friedman'ın 'Dünya düzdür'' eseri aldı. Komitenin seçtiği yılın en iyi 10 tavsiye kitabı arasında bir İtalyan, iki Amerikalı, bir Afgan ve beş Çinli yazara ait eserler de bulunuyor.

Toplantıda 2006 yılının en çok tavsiye edilen 10 kitabıyla ile en çok okunan 10 sanat olayını seçen komite, Pamuk'un romanını aynı zamanda yılın en çok konuşulan sanat olayları arasında üçüncü sıraya koydu. Bu kategoride ilk sırayı ise Çinli yazar Yi Zhongtian'ın Çin tarihi ile ilgili eseri aldı.

Çin medyasının büyük ilgi gösterdiği Orhan pamuk'un bir çok eseri Çinceye çevrilmiş ve yazar hakkında çok sayıda makale yayınlanmıştı. Yazarın Çinli bir öğretmen tarafından Çinceye çevrilen "Beyaz Kale' romanının yakında piyasaya çıkması beklenirken, Kar romanının da Çinceye çevirisinin devam ettiği kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious