Çin, sellerden göz açamıyor!

  • Giriş : 10.08.2006 / 00:00:00

Çin, son 50 yılın en büyük tayfunuyla karşı karşıya: 1,5 milyon kişi tahliye edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Çin Merkezî Meteoroloji İstasyonu'ndan yapılan açıklamaya göre saatte 216 kilometre hızla ilerleyen Saomai tropikal fırtınasının ülkenin güneydoğusundaki Fucien eyaletinin kuzeyinden Cıacian eyaletinin güneyine kadar deniz kıyısını etkisi altına aldığı kaydedildi.
Adını Vietnamcada Venüs gezegeninden alan Saomai'nin zararlarını en aza indirmek için bu eyaletlerdeki 1 buçuk milyon kişinin tahliye edildiğini açıklayan yetkililer, afetzedelerin yiyecek, içecek, giyecek, ısınma, sağlık ve geçici konut gibi temel yaşam ihtiyaçlarını karşılaması için yerel hükümetlere çağrı yapıldığını belirtti. Yerel medyanın haberlerinde Somai'nin ülkenin Cıcian eyaletine inen ve Ağustos 1956'da 3 bin kişinin ölümüne neden olan tayfundan bu yana Çin'i vuran en büyük ve şiddetli tayfun olduğu belirtiliyor.

-MİLYONLARCA KİŞİ TEHLİKEDE-

Tayfunun beraberinde getirdiği şiddetli rüzgar, aşırı yağmur ve su kabarmasından dolayı bölgede hayatın feç olduğu ve Cıcian eyaletindeki 1 milyon kişinin, Fucien'de ise 569 bin kişinin tahliye edildiği belirtildi. Yerli ve yabancı yatırımların üretim merkezi konumundaki yerlerden biri olan Vıncou şehrindeki okulların, havaalanının ve stadyumların tayfundan dolayı kapandığı ve yetkililerin tayfunla mücadele için tüm fabrikalar, alışveriş yerleri ve ofislerdeki tüm faaliyetleri durdurma emri verdiği kaydedildi. Bölgenin yüksek alarm düzeyinde tutulduğu bildirildi.

Devlet medyasında çıkan haberlerde Çin'de temmuz ayında oluşan doğal afetlerde yaklaşık bin kişinin öldüğü, 310 kişinin kaybolduğu ve oluşan ekonomik zararın ise yaklaşık 9 milyar dolar olduğu ifade edilmişti. Çin'de resmi rakamlara göre, Mayıs ile Temmuz ayları arasında hava şartlarına bağlı olarak oluşan olaylarda 1300 kişi ölmüş, 306 kişi de kaybolmuştu. Prapiroon adındaki 8.tayfun, geçen hafta Çin'de 80 kişinin ölümüne neden olmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious