Çin, sömürgecilikten kurtuluşunu kutluyor

  • Giriş : 01.07.2007 / 10:22:00
  • Güncelleme : 01.07.2007 / 10:47:21

Çin, İngiltere'nin 157 yıl sonra 1997'de iade ettiği Hong Kong'un kurtuluşunun 10. yıl dönümünü kutluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

 Hong Konglu ve Çin'in ana kesiminden liderler, Hong Kong'da düzenlenen bir törenle kentin anavatana geri dönüşünün 10. yıldönümü kutladı. Pekin yönetimi kutlamalar için Hong Kong'a dev bir lider çıkarması yaptı. Çin Cumhurbaşkanı Hu Jintao, dün Hong Kong'daki deniz üssüne giderek, Çin Halk Kurtuluş Ordusu Hong Kong Birliği'ni denetledi. Aynı zamanda Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Genel Sekreterliği ve Merkezi Askeri Komisyon Başkanlığı görevlerini de yürüten Hu, Çin televizyonları tarafından da canlı olarak verilen ve 800 kadar asker ve subayın hazır bulunduğu bölüğü selamladı. Hu, burada '' Yoldaşlar, çok çalışıyorsunuz! '' derken, askerler de, '' Halk için hizmet ediyoruz'' karşılığını verdi.

Hu'nun katıldığı bir akşam yemeğinde otelin önünde toplanan yaklaşık 100 protestocu daha fazla demokrasi için alana doğru yürümek isterken polis tarafından durduruldu. Göstericiler burada '' Güç halka verilmeli!'', "Demokratik Çin oluşsun!'' gibi sloganlar attı.

Yemekte konuşan Hu, Hong Konglu liderlere, gençlere verilen vatansever eğitiminin yoğunlaştırılması için çağrıda bulundu. Hu, Çin'in eski lideri Deng Xiaoping tarafından ortaya koyulan "Bir Ülke, İki Sistem" şeklindeki bilimsel düşüncenin tarihten kalan Hong Kong sorununun en iyi çözümü olmakla birlikte, Hong Kong'un Çin'in egemenliği altında uzun vadeli refah ve istikrarını sürdürmesini sağlayan en ideal düzenleme olduğunun gerçekler tarafından kanıtlandığını söyledi. Hu Jintao ayrıca Hong Kong'da Hong Kong Özel İdari Bölgesi İdari Amiri Donald Tsang ve Macao Özel İdari Bölgesi İdari Amiri He Houhua'yı da kabul etti.

Çin Devlet Başkanı, bugün akşama doğru demokrasi yanlılarının caddelerdeki yıllık dev protestosundan önce Pekin'e dönmeyi planlıyor.

Çin'deki devlet medyası, protestolarla ilgili haber vermezken, Çin'in Halkın Günlüğü gazetesinde Hong Kong'un Çin'e geri dönüşünün 10. yıldönümünü kutlayan bir başyazı yayımlandı. Yazıda, Hong Kong'un geçen 10 yılda uluslararası finans, ticaret ve taşımacılık merkezi konumunu sürdürdüğüne işaret edilerek, Hong Kong'a daha güzel yarınlar dilendi.

Pekin'in Hong Kong'a özel anma töreni için hediye ettiği panda çifti ve çeşitli sanatçıların şarkı gösterileri de kutlamalar arasında yer aldı.

HONG KONGLULAR ENDİŞELİ

Birçok Hong Konglu, şehirlerinin 1989'da meydana gelen tarihi Tian Anmen demokrasi ayaklanmasını kanlı bastıran Komünist Pekin yönetimine 1 Temmuz 1997 tarihinde devredilmesini endişeyle karşılıyor. Ancak Çin ordusu son 10 yılda bazı özel günler haricinde kent caddelerde çok az göründü. Hong Kong'un Çin'e geri dönmesinden önce Çin merkezi hükümeti, bölgede "Bir Ülke, İki Sistem" politikası uygulayarak, Hong Kong'un sosyal, ekonomik ve hukuki sistemleri ile yaşam biçimini sürdürmek yönünde ciddi taahhütte bulunmuştu. Bu taahhüdün yer aldığı Hong Kong Temel Yasası'nda, Hong Kong Özel İdari Bölgesi yönetiminin ekonomik politikayı ve mali bütçeyi bağımsız olarak belirlemeye, para bastırmaya, düşük vergi oranlarını ve liberal ekonomik sistemi sürdürmesi öngörülüyor. Hong Kong'da İngiliz yönetimi dönemindeki hukuk sistemi geçen 10 yılda, sömürgecilik özellikleri taşıyan az sayıdaki düzenlemeler hariç, tümüyle sürdürüldü.

Ancak çoğu Hong Konglu Çin'in kendilerine tam demokrasi vermediği görüşünde. Halk Hong Kong Özel İdari Bölgesi'ni yönetecek liderin Pekin'in müdahalesiyle değil de sadece ve sadece Hong Kong halkı tarafından seçilmesini istiyor. Hong Kong'un liderini çoğu Pekin'e sadık olan ve 800 üyeli parlamento seçiyor. Parlamentodaki sandalyelerin yarısı doğrudan seçilirken, diğer yarısı da işadamları ve muhasebeciler gibi bazı meslek örgütleri tarafından belirleniyor.

30 Haziran 1997 saat 23:59'da İngiliz milli bayrağı, Hong Kong Konferans Merkezi'nin ana salonundaki gönderden indirilmiş ve hemen ardından Çin Halk Cumhuriyeti'nin beş yıldızlı milli bayrağı göndere çekilmişti. Böylelikle Hong Kong yeniden Çin'in olmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious