Çin, Tibetli temsilcilerle görüştü

Çin, Tibetli temsilcilerle görüştü.14438
  • Giriş : 08.05.2008 / 10:32:00

Tibet'in sürgündeki lideri Dalay Lama'nın temsilcilerinin, hafta sonu Çin'de yetkililerle görüştüğü bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dalay Lama'nın temsilcisi Lodi Gyari, yaptığı yazılı açıklamada, görüşmede Çinlilerden Tibetli mahkumları serbest bırakmalarını ve Tibet'e, aralarında gazetecilerin de bulunduğu yabancıların girişine izin vermelerini istediğini belirtti.

Görüşmede tarafların, Tibet'le ilgili yapılacak resmi görüşmelerin gündemini belirlemek için somut önerilerde bulunduğunu belirten Gyari, Çin'den "vatansever" kampanyasına son vermesi için baskı yaptıklarını da kaydetti.

Tibet'in ruhani lideri Dalay Lama'nın Pekin'de düzenlenecek Olimpiyat Oyunlarına desteğini bir kez daha dile getirdiğini belirten Gyari, bu görüşmelerin gayri resmi olduğuna dikkat çekerek, resmi görüşmeler için tarih belirlenmeye çalışıldığını söyledi.

Pekin, Dalay Lama ve yandaşlarını, Tibet'te yakın zamanda çıkan protesto gösterilerini başlatmakla suçluyor. Dalay Lama ise bu iddiaları reddediyor. Çin, Tibet'in başkenti Lhasa'da geçen martta başlayan protesto gösterileri sırasında çıkan şiddet olaylarında 22 kişinin öldüğünü belirtiyor, ancak Tibet yandaşları bu sayının daha fazla olduğunu ileri sürüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious