Çin, Uygur'u idam etmeme sözü verdi

  • Giriş : 13.02.2007 / 00:00:00

Çin, Ottowa yönetimine, ''terörist'' suçlamasıyla tutukladığı ve 2 yıl önce Kanada vatandaşlığı kazanan Celil'e ölüm cezasına çarptırmayacağı sözünü verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Disiplin Denetim Komisyonu basın sözcüsü Gan Yisheng, bugün Pekin'de yaptığı açıklamada Çin'in, ''Kanada'ya kaçan kaçakçılık zanlısı'' Celil'e (Çince adı Lai Changxing) ölüm cezası vermeme taahhüdünde bulunduğunu kaydetti. Gan Yisheng, Çin'in sorumlu ve sözüne sadık bir ülke olduğunu da vurguladı. Pekin yönetimi, Celil'i büyük bir kaçakçılık olayına karıştıktan sonra 1999 yılında ailesiyle birlikte Kanada'ya kaçtığını savunuyor.

Çin, kısa süre önce, Kanada'nın Pekin Büyükelçiliği'nden diplomatların Celil'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nin merkezi Urumçi şehrinde görülmeye başlanan davasında hazır bulunma haklarının olmadığını açıklamıştı. Çin Dışişleri Sözcüsü Jiang Yu, ''Çin vatandaşı olan Celil, Birleşmiş Milletler tarafından terör örgütü olduğu saptanan "Doğu Türkistan İslami Hareketi"nin üyesidir ve bir dizi terör eylemine katılmış, uluslararası çapta aranan bir suçludur.'' diye konuşmuştu. Jiang, Celil'in Çin vatandaşı olması nedeniyle, "Çin-Kanada Konsolosluk Sözleşmesi"nin davayla ilgisi olmadığını vurguladı. Geçen yıl turistik amaçlı olarak Özbekistan'a giden Celil, burada Özbek makamlarınca 'terörist' suçlamasıyla tutuklanıp, Çin'e geri verilmişti.

Bu arada, 2003 yılında Pakistan tarafından Çin'e iade edilen İsmail Semed adlı Uygur, Urumçi'de kısa süre önce ''Ana kıta Çin'i bölme girişimi'' ve ''ateşli silahları bulundurma ve patlayıcılara sahip olma'' suçundan idam edilmişti.

19 milyon nüfuslu Sincan'da 8 milyon Müslüman Uygur Türk'ü yaşıyor. Uygurlar 20. yüzyılın başlarında iki kez Çin'den ayrılarak ''Doğu Türkistan'' adında devlet kurduklarıni ilan etmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious