Çin, uzayda çim yetiştirecek

Çin, uzayda çim yetiştirecek.6388
  • Giriş : 22.07.2006 / 00:00:00

Uzay alanındaki başarılarından dolayı son yıllarda adından sıkça söz ettiren Çin, şimdi de uzaya ilk tohum yetiştirme uydusunu gönderiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yetkililerin yaptığı açıklamaya göre, Çin'in ilk tohum yetiştirme uydusu "Pratik-8 (Shijian-8) "in Eylül ayında ülkenin kuzeyindeki Jiuquan Uydu Fırlatma Merkezi'nden "Changzheng-2 C" tipi taşıyıcı roketle uzaya fırlatılacak.

Uzayda 15 gün kaldıktan sonra da dünyaya dönecek uydu, tahıl, yem, moleküler biomateryal gibi dokuz kategoriden ve 180 gruptan oluşan 2 bini aşkın bitki tohumu taşıyacak.

Uydu aracılığıyla, bilim adamlarının uzayda tohum yetiştirme teknolojisi, yöntemi ve teorisi konusunda kapsamlı araştırma yapacakları, kalitesi ve verimi yüksek yeni bitki türleri yetiştirecekleri ifade edildi.

Dünyada geri dönebilen uydu teknolojisine sahip üç ülkeden biri olan Çin, şu ana kadar 22 kez uzaya geri dönebilen uydu göndermiş ve bunlardan sadece biri başarısızlıkla sonuçlanmıştı. Çin, 1987 yılından buyana bu tür uydularla dokuz kez uzaya tohum göndererek, yüksek verimli ve kaliteli birçok yeni bitki türü yetiştirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious