Çin, YouTube'u serbest bıraktı

Çin, YouTube'u serbest bıraktı.10116
  • Giriş : 25.03.2008 / 23:34:00

CNET'te yayınlanan Japonya kaynaklı bir blog'a göre Çin'in Youtube'a uyguladığı erişim yasağı kaldırıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Japonya Osaka'dan gönderilen blog, kaynak olarak Pekin'den ismini vermek istemeyen "Hot Mama in Beijing" takma adlı bir kullanıcıyı gösterdi.

Blog'da geçtiğimiz Cuma gününden itibaren YouTube'a giriş yapılabildiği iddia edildi.

Ancak Youtube'da içinde Tibet (haber kaynağı mesajı gönderdiği Osaka'daki kullanıcıya gönderdiği mesajda Tibet yerine "T%%%%"yi kullanmış) ifadesi geçen her türlü yazı ve aramanın engellendiği bildirildi.

Çin'deki bir kullanıcı YouTube'da "Tibet"le ilgili bir arama yaptığında sayfada "Bu içerik ülkende izlenememektedir" ifadesi yer alıyor.

Bu filtreleme olayı Google'un Çin hükümetiyle birlikte ortak bir çalışma yaptığı şüphelerini doğurdu. Bu arada Türkiye'de ise YouTube'a mahkemenin verdiği erişim engeli kararı nedeniyle ulaşılamıyor.

Google ya da YouTube yetkililerinin Türkiye'deki erişim yasağının kaldırılması için kamuoyuna açıklanmış herhangi bir girişimi bulunmuyor.

Çin internetle baş edemiyor

Tibet'te yaşanan ayaklanmanın ardından konuyla ilgili haberlerin internette yayılmasından endişe ettiği iddia edilen Çin hükümeti önce Youtube ve Google News'i kapatmıştı. Çin'in bununla da yetinmeyerek, 25 web sitesini daha kapatacağı, birçok site için de soruşturma açtığı öne sürülmüştü.

Ancak Çin'in eli tüm internete yetişemiyor. Bir blog sitesi olan Boing Boing, Çin hükümetini eleştiren ve protesto edenlerin bir araya geldiği bir merkez halini aldı.

Çin'in tüm çabalarına rağmen Tibet'le ilgili haber, video ve fotoğraf akışı devam ediyor. Boing Boing, amatör ya da profesyonel tüm kullanıcıların Tibet'teki durumu gösteren belge ve bilgilerini yayınlamaya devam ediyor. Birçok Çinli ise internet sitelerindeki bu görüntü ve fotoğrafların Çin'de çekilmediğini iddia ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious