Çin,gazetecilere özgürlüğü arttırıyor

  • Giriş : 01.12.2006 / 00:00:00

Çin, 2008 Pekin Olimpiyatları için yabancı gazetecilerin ülkenin her yerinde daha rahat haber yapmaları adına olimpiyatların bitimine kadar geçerli olacak yeni kurallar getiriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Liu Jianchao, konu ile ilgili yaptığı basın toplantısında 9 maddeden oluşan yeni kuralları açıkladı.
Liu, konuşmasında, 1 Ocak 2007'den başlayıp 17 Ekim 2008'e kadar geçerli olmak üzere yabancı gazetecilerin haber yapmaları için daha önceki gibi yerel basın müdürlüklerine başvurmalarının gerekmediğini söyledi. Liu, bu süre içinde röportaj yapılacak kişi yada kuruluşların kabul etmeleri halinde röportajın sorunsuzca gerçekleştirilebileceğini ifade etti. Liu, ayrıca söz konusu kurların Çin Devlet Konseyi tarafından alındığını ve bu kuralların ilgili birimler bildirilmesi için de yoğun çaba harcayacaklarını dile getirdi.

Çin'deki medya kısıtlamaları insan hakları grupları tarafından ülkedeki demokrasi sorunlardan biri olarak görülüyor. Söz konusu gruplar, Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin 2008 olimpiyatlarını Çin'e vermesini de eleştirmişti. Sözcü Liu, ilgili yeni kuralların, ülkenin batısındaki Tibet ve Uygur özerk Bölgesi gibi yerlere giderken yabancılara uygulanan kısıtlamaların, yabancı gazeteciler için de geçerli olduğunu belirtti.

Pekin Olimpiyat Organizasyon Komitesi de Eylül ayında yabancı medyanın olimpiyatlar süresince Çin genelinde serbest olarak seyahat edebileceklerini ve sansürsüz olarak interneti kullanacaklarını açıklamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious