Çin , ABD ordusunu vurdu

  • Giriş : 05.09.2007 / 13:49:00

Amerikan Savunma Sistemi’nin bütün şifrelerinin yer aldığı Pentagon Çinli hackerların saldırısına uğradı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Olayın bizzat Çin Ordusu tarafından organize edildiği iddia ediliyor. Merkel’in kurmaylarıda aynı saldırıya maruz kalmıştı.

Çin Ordusu’nun izinsiz olarak Pentagon'un bilgisayar ağına girmeyi başardığı bildirildi. Bu, Çin'in gerektiğinde Amerikan Savunma Bakanlığı'nın bilgisayar sistemini bozabileceği endişelerine yol açtı. Financial Times gazetesindeki habere göre siber saldırı aylar süren çabalardan sonra Haziran ayında gerçekleşti. Gazete, haberini isimlerini açıklamadığı Amerikalı yetkililere dayandırdı. Pentagon, hack'leme işini kimin gerçekleştirdiğini açıklamamıştı. Olay, Pentagon bilgisayar sisteminin bir süre kapanmasına yol açmıştı.

YETKİLİDEN İTİRAF

Amerikalı yetkililer, Savunma Bakanı Robert Gates'in ofisinin bilgisayar korsanlığından Çin Ordusu’nu sorumlu tuttuğunu ifade etti. Bir yetkili, "Çin Halk Kurtuluş Ordusu, sistemimizi çökertecek saldırılar yapabilecek kapasitede olduğunu gösterdi" dedi. Hadiseyi yakından müşahede eden Amerikalı bir yetkili de gazeteye yaptığı açıklamada, sorumlunun Çin Halk Kurtuluş Ordusu olduğundan "son derece emin" olduklarını ifade etti.

MERKEL DE HACKLENMİŞTİ

Pekin'i ziyaret eden Almanya Başbakanı Angela Merkel'in gezisinde de aynı hacker iddiaları ortaya atılmıştı. Çinli hackerler , Almanya Hükümeti’nin bilgisayarlarına girerek olağanüstü bir ekonomik casusluk operasyonu yürütüyordu. Der Spiegel, Başbakan Angela Merkel'in yanısıra kabinesinden üç bakanın gizli bilgisayar dosyalarına Çinli uzmanların eriştiğini yazıyordu. Çinli yetkililer bu iddiayı kesinlikle yalanlıyordu ama, Almanlar öfkeliydi. Alman Sosyal Demokratlar'dan üst düzey siyasetçi Ralf Stegner, "Doğruysa, bu asla kabul edilemez, Angela Merkel Çin'de bu işin aslını astarını ortaya çıkarmalıdır" demeci vermişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious