Çin Afrika yardımlarını 2 katına çıkardı

  • Giriş : 04.11.2006 / 00:00:00

Tarihinin en büyük politik çıkarmasını Afrika ülkelerinin liderlerini Pekin'de toplayarak yapan Çin, düzenlenen Pekin Zirvesi'nde Afrika ülkelerine 5 milyar dolar borç ve kredi yardımı yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çin Cumhurbaşkanı Hu Jintao, Pekin'de düzenlenen ve 48 Afrika ülkesinin temsilcilerinin katıldığı Çin-Afrika İşbirliği Forumu Pekin Zirvesi'nde yaptığı konuşmada Çin'in, Afrika ülkelerinin gelişmesine yardımcı olacağını ve bu kapsamda ikili ilişkileri her yönde gelişmesine katkıda bulunacak bir dizi yeni önlemler alacağını söyledi.

Çin Büyük Halk Sarayı'nda konuşan Hu, Çin ile Afrika arasında ''birleşik gelişme'' olmadan dünyada barış ve gelişme olmayacağına dikkat çekti. Hu'' Sevgili arkadaşlar, ellerimizi Çin ve Afrika'nın gelişmesine katkıda bulunmak birleştirelim. Ellerimizi halklarımızın refah ve huzuru ve uyumlu bir dünya için birleştirelim.'' dedi. Cumhurbaşkanı Hu, konuşmasında Afrika'ya, 2009'a kadar 3 milyar dolar ayrıcalıklı borç ve 2 milyar dolar ithalat kredisinden oluşan toplam 5 milyar dolar yardım yapacağını açıkladı.

-İNSAN HAKLARI KURULUŞLARI TEPKİLİ-

Çin'in Afrika ile kendisini ekonomik gelişmede bir ortak olarak sunması ve insan hakları bakımından sicili bozuk fakir Afrika ülkelerine destek vermesi Batılı gözlemciler tarafından ''modern kolonicilik'' olarak yorumlandı. 2 gün sürecek konferansa 53 Afrika ülkesinden 35'inin devlet başkanları ile diğer 13 ülkenin üst düzey yetkilileri katılıyor. Çin'in devlet petrol şirketleri Afrika'da genişleme hamleleri yapıyor. Bu kapsamda Nijerya, Angola, Sudan ve diğer petrol zengini ülkelerle işbirliği anlaşmaları imzaladı. Zirve çerçevesinde 2 bin 500 iş anlaşmasının yapılmasının beklendiği bildirildi. Hu, Pekin'in Çinli şirketler Afrika'da yatırım yapmalarını teşvik amacıyla 5 milyar dolarlık fon oluşturulacağını söyledi. Hu, Çin'in ayrıca 2006'dan başlamak üzere Afrika'ya yaptığı doğrudan yardımları 2009'a kadar kademeli olarak iki katına çıkaracağını da ifade etti.

Hu Jintao konuşmasında, Çin'in Afrika ülkelerine yardım kapsamında, kendisi ile diplomatik ilişki kuran 39 az gelişmiş ülkenin bazı mallarına sıfır gümrük vergisi uygulandığı hatırlattı. Çin, 15 bin Afrikalıyı okul, hastane ve sıtmayla mücadele klinikleri yapımında eğitiyor. Çin ayrıca Afrika'ya Çinli tarım uzmanları ve genç gönüllüler gönderiyor. Çin-Afrika İşbirliği Forumu 6 yıl önce kurulmuştu. Bakanlar toplantısı, Bu forum çerçevesinde üç yılda bir düzenleniyor ve 4. Bakanlar Toplantısı'nın 2009 yılında Mısır'da düzenlenmesi kararlaştırıldı.

-İKİLİ TİCARET-

Dünyanın en hızlı büyüyen ve ticaretinde patlama yaşayan Çin'in Afrika ile yaptığı ticaret de görülmemiş derecede arttı. Çin ile Afrika arasında 1995 yılında sadece 3 milyar dolar, 2000 yılında 10 milyar dolar olan ticaret hacmi geçen yıl 40 milyar dolara yükseldi. Bu rakamın bu yıl en az 50 milyar dolar olmasının beklendiği kaydedildi. Uzmanlar, dünyanın diğer büyük petrol kaynaklarının büyük Batılı enerji şirketlerinin elinde olmasından dolayı, Çin'in gidilecek tek yer olarak Afrika'yı tercih etmesine neden olduğunu belirtiyor. Çin'in yaptığı ticaret atılımlarının ardından, Amerika ve Fransa'nın ardından Afrika'nın üçüncü büyük ticari ortağı konumuna yükseldiği ifade ediliyor.

Çin ve Liberya arasında Çin'in devlete ait en büyük ikinci petrol ve gaz arama şirketi Sinopec'in Liberya'da gaz ve petrol aramasına imkan sağlayan bir ön anlaşma imzaladıkları bildirildi. Gana ise Çin ile 600 milyon dolarlık Çin'in Sino Hydro şirketinin bu ülkede 400 megavat hidroelektrik barajı anlaşmasını sonuçlandırmaya yakın olduğu ifade edildi. Çin konsorsiyumu ayrıca kısa süre önce Gabon ile demiryollarını genişletme ve ticaret malları ve konteynır limanını yapmayı da kapsayan 3 milyar dolarlık demir cevheri anlaşması imzalamıştı.

Çin, 30 Ekim'de Nijerya'da 8.3 milyar dolarlık dev tren yolu anlaşması imzalamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious