Çin ayaklandı

  • Giriş : 12.07.2006 / 00:00:00

Çin'de polis tarafından dövülen bir kişi için yüzlerce Çinli ayaklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çin'in güneybatısındaki Yunnan eyaletinde yüzlerce kişi bir kişinin geçici oturma izni olmadığı gerekçesiyle yetkililer tarafından dövülmesi üzerine protesto yürüyüşü yaptı. Devlet medyası ve yetkililerin bildirdiğine göre kızgın göstericiler polis arabasını taşlayarak bir çoğunu hasara uğrattı.
Guiyang Metropolitan gazetesinin haberinde, geçen pazartesi başlayan olaylara çiftçilere eşlik eden göçmen işçilerin de katılmasıyla bu sayının yaklaşık 3 yüzü bulduğu ifade edildi. Haberde, şehre diğer eyaletlerden gelen göçmen bir işçinin geçici oturumu olmadığı ve bundan dolayı cezalandırıldığı ancak işçinin ceza parasını ödememesi üzerine kavganın başladığı kaydedildi. Olaya karışan bir kaç kişinin tutuklandığı belirtilirken, olayları bastırmak için gönderilen polis araçlarından 9'unun göstericiler tarafından devrildiği dile getirildi.

İnternetteki sohbet odasında yapılan yorumlarda şehir yetkililerinin sık sık göçmen işçileri sömürmek için bahaneler bulduğu ve kendi şehirlerinde kalmaları için bir çeşit küçük cezalar uyguladığı belirtiliyor. Çienlin (Qianling) kasabasındaki bir karakol yetkilisi olaylarla ilgili fazla detay vermezken, bir polisin hastanede tedavi gördüğünü söyledi. Polisin olaylara karışan 10 kişiyi Salı günü tutuklaması üzerine olayların sakinleştiği kaydedildi.

Çin'deki resmi istatistiklere göre kamu düzeni rahatsızlığıyla ilgili olaylar geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6.6 artarak 87 bin oldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious