Çin Başbakanı Facebook'tan yardım istiyor

Çin Başbakanı Facebook'tan yardım istiyor.19613
  • Giriş : 28.05.2008 / 09:44:00

Çin Başbakanı Wen Jiabao'nun, popüler sosyal etkileşim sitesi Facebook'taki sayfasında Sichuan depremi için yardım isteniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Resmi olup, olmadığı ve profil bilgilerini kimin oluşturduğu bilinmese de, Wen'in Facebook'taki sayfasında 13 bin 897 destekçisi var. Bu sayı ABD Başkanı George W. Bush'un Facebook profilindeki üye sayısından da fazla. Profil, depremden iki gün sonra oluşturuldu ve 66 yaşındaki Wen'in resmi hükümet fotoğrafı konuldu.

Çin hükümetinin 'en çok yaklaşılabilir' şeklinde bir şöhreti olmasa da, Wen Jiabao'nun insanlarla iletişimine yönelik bu girişime olumlu tepki kısa zamanda artmış. Jiabao, sayfasında en az 67 bin kişinin öldüğü deprem mağdurları için Çin halkının yardımını istiyor.

Profildeki resimlerin birisinde Wen Jiabao, bir okul enkazının üzerinde "Ben büyükbaba Wen Jiabao! Bekle çocuk, seni kurtaracağız" şeklinde bağırırken yer alıyor. Wen'in sayfasındaki yorumlar arasında "Oh Tanrım, seni seviyoruz", "Dünya için model başbakan", "Sizi burada görmek çok güzel" şeklinde yorumlar bulunuyor.

Wen Jiabao, Facebook'ta profili olan tek siyasi lider değil. Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref, Myanmar'lı nobel barış ödülü sahibi Aung San Suu Kyi, Tayvan Cumhurbaşkanı Ma Ying-jeou, Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez ve ABD Başkanı George W. Bush da Facebook'u kullanıyor.

Çin halkının Wen'e olan ilgisi giderek artıyor. Ülkenin efsanevi lideri Mao Zedong adına açılmış bir sayfada ise sadece 393 destekçi bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious